Artykuły

Kraj. Mirosław Zbrojewicz wspiera akcję PCK

Bardzo Dobre Maniery to program PCK mający na celu walkę z niedożywieniem wśród polskich dzieci działa już w 11 miastach. Zapraszamy na fanpage akcji wspierany poprzez filmową lekcję Bardzo Dobrych Manier w wykonaniu Mirosława Zbrojewicza oraz owcy Tadeusza.

Bardzo Dobre Maniery to inicjatywa oparta na zasadach restauracyjnego savoir-vivre'u. Po skończonym posiłku w restauracji uczestniczącej w programie, wystarczy ułożyć sztućce w krzyż pośrodku talerza, aby za jej pośrednictwem wpłacić 5 złotych, które zostaną przekazane PCK na zakup ciepłych posiłków dla niedożywionych dzieci. Klient restauracji dostaje na miejscu stosowną deklarację-cegiełkę, dzięki której pewne jest, że wpłata nie będzie opodatkowana oraz, że zostanie przeznaczona na odpowiedni cel.

Więcej informacji pod adresem www.bdbmaniery.tumblr.com (info prasowe) oraz na www.facebook.com/bdbmaniery.

Film pt. Rozmowy z Tadeuszem cz.1 - Herbata znajdą Państwo pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=DGtp_2OoV4c

***

W internecie jest już druga część "Rozmów z Tadeuszem" zatytułowana "Liposukcja". Po raz kolejny Mirosław Zbrojewicz (znany jako Grucha z filmu "Chłopaki Nie Płaczą") rozmawia z owcą Tadeuszem o Bardzo Dobrych Manierach.

Bardzo Dobre Maniery to program Polskiego Czerwonego Krzyża, który ma za zadanie walkę z niedożywieniem wśród dzieci z ubogich rodzin. Ta nowatorska inicjatywa oparta jest na zasadach restauracyjnego savoir-vivre'u - po skończonym posiłku w restauracji uczestniczącej w programie, wystarczy ułożyć sztućce w krzyż pośrodku talerza, aby za jej pośrednictwem wpłacić 5 złotych, które zostaną przekazane PCK na zakup ciepłych posiłków dla niedożywionych dzieci. Klient restauracji dostaje na miejscu stosowną deklarację-cegiełkę, dzięki której pewne jest, że wpłata nie będzie opodatkowana oraz, że zostanie przeznaczona na odpowiedni cel.

Przez ostatnie miesiące Bardzo Dobre Maniery przeszły od fazy pilotażu, w którym brały udział tylko 4 restauracje w Krakowie i w Warszawie, do stanu obecnego kiedy akcja wspierana jest przez 22 restauracji w 12 miastach i partnerów takich jak serwis Gastronauci.pl, drukarnia Mellow oraz firma International Paper. Kolejne restauracje są już w kolejce do przyłączenia, a jednocześnie trwają prace nad przejęciem Bardzo Dobrych Manier przez lokalne oddziały PCK, tak by maksymalnie skrócić proces przyłączania się kolejnych lokali.

O tym, jak proste są Bardzo Dobre Maniery przekonała się ostatnio owca imieniem Tadeusz, której trzech lekcji udzielił znany jako Grucha z filmu "Chłopaki nie płaczą" Mirosław Zbrojewicz. W pierwszym z filmów Grucha, przy herbacie, rozmawia z Tadeuszem o Bardzo Dobrych Manierach. Natomiast w "Liposukcji" Grucha dzieli się z Tadeuszem swoimi kulinarnymi fascynacjami.

"Bardzo Dobre Maniery to coraz lepiej rozpoznawalny symbol. Dzięki temu jesteśmy w stanie przekonać do pomysłu jeszcze więcej restauracji i ich klientów, a co za tym idzie - sfinansować jeszcze więcej posiłków dla potrzebujących dzieci - mówi Agata Szczotka-Sarna z Polskiego Czerwonego Krzyża. Szczególne podziękowania kieruję do Mirosława Zbrojewicza i ekipy, która zrealizowała filmy" - dodaje Agata Szczotka-Sarna.

Pierwsza część "Rozmów z Tadeuszem" pt. "Herbata" wywołała spore zainteresowanie i pojawiła się m.in. w głównym wydaniu "Faktów" (TVN) oraz na stronie głównej portalu wyborcza.pl. Surrealistyczna i absurdalna scena spotkała się również z bardzo pozytywnym odbiorem wśród internautów osiągając ponad 50 000 wyświetleń w ciągu zaledwie tygodnia.

Drugą część pt. "Liposukcja" można obejrzeć na http://www.youtube.com/watch?v=XnVQaS0lWvg

Linki:

http://www.youtube.com/watch?v=XnVQaS0lWvg - cz. 2 pt. "Liposukcja"

http://www.youtube.com/watch?v=DGtp_2OoV4c - cz. 1 pt. "Herbata"

Informacje dodatkowe: W Polsce jest ponad 700000 dzieci*, które nie jadają regularnie ciepłych posiłków - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. "Bardzo Dobre Maniery" - jedno z działań w ramach programu PCK Godne Dzieciństwo - mają to zmienić.

* Źródło danych: raport Głównego Urzędu Statystycznego "Ubóstwo w Polsce w 2012 roku"

***

Polski Czerwony Krzyż jest organizacją z ponad 90-letnią historią, zrzeszoną w największym ogólnoświatowym ruchu humanitarnym - Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Kierujemy się 7 zasadami: humanitaryzmem, bezstronnością, neutralnością, dobrowolnością, jednością, niezależnością i powszechnością. Naszą misją jest zapobieganie ludzkim cierpieniom i łagodzenie ich skutków oraz ochrona ludzkiej godności, bez względu na pochodzenie, podział terytorialny, czy wyznanie.

Każdego dnia zajmujemy się upowszechnianiem międzynarodowego prawa humanitarnego; prowadzimy Krajowe Biuro Informacji i Poszukiwań, łączące rodziny, których członkowie zaginęli w trakcie wojen; niesiemy pomoc ofiarom klęsk żywiołowych oraz katastrof w kraju i za granicą; opiekujemy się najbardziej potrzebującymi; propagujemy właściwe zachowania zdrowotne i ekologiczne; szkolimy z zakresu udzielania pierwszej pomocy; promujemy wolontariat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji