Artykuły

Gdańsk. Rusza serial improwizacji w Dworze Artusa

Gdańsk w XVII wieku z perspektywy przeciętnego... rzezimieszka, z wielką polityką w tle, z konfliktem polsko-szewdzkim na czele - tak wyglądać będzie historyczno-przygodowy serial improwizacji teatralnych kabaretu Limo. Pierwszy odcinek można zobaczyć w środę, 8 stycznia o godz. 19 w Dworze Artusa.

"Hultaje Starego Gdańska. Skarb Cystersów" mają połączyć "wielką" historię z fikcyjnymi zdarzeniami, które na podstawie sugestii publiczności zaimprowizują kabareciarze Limo oraz członkowie grup improwizatorskich Peleton i Abordaż. Na niecodzienny sposób promocji miasta i jego historii wpadli pracownicy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, którzy nie pierwszy raz promują miasto i muzeum w niestandardowy sposób (muzeum wydało m.in. trzy książki dla dzieci poświęcone swoim historycznym placówkom - Dworowi Artusa, Ratuszowi Głównego Miasta oraz Domowi Uphagena).

- Chcemy pokazać muzeum z nieco innej strony - jako miejsce, gdzie można się dobrze bawić i śmiać niezależnie od wieku. Pomysł na improwizacje w Dworze Artusa wyewoluował od propozycji filmów promocyjnych realizowanych dla Muzeum przez kabaret Limo - mówi Michał Pietrzak z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - Nic by z tego nie wyszło, gdyby ludzie z Limo nie podjęli tematu. Świadomie rozpoczynamy serial w okresie, gdy muzea nie są oblegane przez zwiedzających. Przygotowaliśmy 300 miejsc dla widzów. Dzięki "Hultajom..." możemy połączyć edukację z rozrywką. I przekonać do wizyt muzeach młodsze pokolenie.

Improwizacje teatralne oparte będą o historię konfliktu polsko-szwedzkiego z połowy XVII wieku. Wojska szwedzkie w 1655 roku wkroczyły do Polski rozpoczynając pięcioletni okres starć zwany "Potopem Szwedzkim". Słynny "Pokój oliwski" w 1660 roku poprzedziły pięciomiesięczne pertraktacje pokojowe w Oliwie. I właśnie o tym, co się działo w trakcie obrad w opactwie Cystersów, w których klasztorze zapadły ostateczne rozstrzygnięcia, ma być serial "Hultaje Starego Gdańska. Skarb Cystersów" przygotowany przez kabareciarza i improwizatora Wojciecha Tremiszewskiego (we współpracy z Abelardem Gizą), z udziałem członków kabaretu Limo oraz grup improwizacyjnych Peleton i Abordaż. Muzykę skomponował i improwizować na żywo będzie Hubert Świątek.

Improwizatorzy występować będą w kostiumach i makijażach "z epoki".

- Format będzie zbliżony do cyklu "Matka Chrzestna", którą realizowaliśmy w podobnym składzie w Ratuszu Staromiejskim, jednak dzięki kontaktom Muzeum Historycznego Miasta Gdańska mamy możliwość charakteryzacji i postanowiliśmy z tego skorzystać - mówi Wojciech Tremiszewski, autor koncepcji "Hultajów Starego Gdańska. Skarbu Cystersów". - Pozbierałem różne historie i legendy na temat Gdańska i wybrałem wątek polsko-szwedzki oraz rokowania pokojowe w Oliwie. Mamy stałe postaci: zakonnice, polityków i złodziei oraz dwie postacie bonusowe, wybierane przez publiczność - sam chętnie się przekonam co z tego wyniknie. Wiemy na pewno, że Skarb Cystersów skończy się w maju podpisaniem "Pokoju oliwskiego". Jeśli po serialu pozostanie niedosyt i dobra wola to szybko ponownie wskoczymy w hultajskie buty z nieco innym rozszerzeniem tytułu, bo już mamy pomysł na kolejną hultajską historię inspirowaną historią Gdańska.

Improwizacje odbywać się będą raz w miesiącu, od stycznia do maja 2014 roku. Każdy odcinek filmowany będzie przez czterech operatorów kamer. Efekty ich pracy będzie można oglądać co tydzień na Facebooku.

Wstęp na każdą z improwizacji w Dworze Artusa w przedsprzedaży kosztuje 25 zł oraz 30 zł w dniu imprezy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji