Artykuły

TVP Kultura. Styczeń z Anną Polony

Trzy wybitne przedstawienia teatralne oraz kapitalny film w TVP Kultura - to styczniowy program "Miesiąca z Anną Polony" - wielką damą polskiej sceny, znaną z żywiołowego temperamentu i niezłomnego charakteru, która 21 dnia tego miesiąca ma 75. urodziny.

We wtorek 7 stycznia TVP Kultura pokaże komedię autorstwa Adolfa Nowaczyńskiego "Wiosna Narodów w cichym zakątku" [na zdjęciu] (1997) w opracowaniu i reżyserii Tadeusza Bradeckiego. Maman Liedermayer, którą w spektaklu zagrała Anna Polony, uznawana jest za jedną z najzabawniejszych ról aktorki. "Wiosna Narodów..." to awanturnicza satyra na mieszczańskie postawy zachowawcze, galicyjską pretensjonalność i hipokryzję, które stanowiły dla autora synonim całego polskiego społeczeństwa. Choć na scenie co i rusz przewijają się upiory przeszłości - polscy więźniowie polityczni, widma zsyłek i niewoli - gorzko-śmieszny spektakl Tadeusza Bradeckiego, do dziś zaskakuje swą aktualnością.

We wtorek 14 stycznia TVP Kultura wyemituje przedstawienie w reżyserii Eliny Lo Voi - "Lekcja" Eugene'a Ionesco (1990). Spektakl grany był w krakowskiej piwnicy przy Sławkowskiej. Surowe mury, specyficzna i niepowtarzalna atmosfera tego miejsca grają tutaj na równi z aktorami. Inscenizacja tej popularnej sztuki rumuńskiego pisarza była przełomowa. Po raz pierwszy rola Profesora została powierzona kobiecie. Odważna decyzja obsadowa reżyserki w połączeniu z brawurowym popisem aktorskim Anny Polony, zadecydowały o ogromnym sukcesie spektaklu i uznaniu krytyków.

We wtorek 21 stycznia TVP Kultura pokaże legendarne "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Konrada Swinarskiego. Przedstawienie to zostało zarejestrowane w 1979 roku w Starym Teatrze w Krakowie, pięć lat po premierze, a cztery - po tragicznej śmierci reżysera. Mimo że dramat młodopolskiego dramaturga wystawiano wcześniej i później wielokrotnie, właśnie ten spektakl zyskał sobie opinię "wzorcowego" i przeszedł do legendy. Z biegiem lat na jego temat powstała bogata literatura fachowa, pełna zachwytów nad inscenizacyjnym geniuszem Swinarskiego, scenograficznym kunsztem Kazimierza Wiśniaka, kompozytorską maestrią Zygmunta Koniecznego i aktorską wirtuozerią Anny Polony w roli Muzy, Jerzego Treli w roli Konrada oraz całego zespołu aktorskiego Starego Teatru w Krakowie.

"Miesiąc z Anną Polony" zamknie we wtorek 28 stycznia akcent filmowy, czyli debiut reżyserski Borysa Lankosza z roku 2009: obsypana wieloma nagrodami czarna komedia - "Rewers", w której Annie Polony partnerują Krystyna Janda, Agata Buzek i Marcin Dorociński.

Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych we wczesnych latach pięćdziesiątych XX wieku oraz współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina (Agata Buzek), "szara myszka", która właśnie przekroczyła trzydziestkę i której matka (Krystyna Janda) próbuje za wszelką cenę znaleźć kandydata na męża. Całą sytuację kontroluje babcia (Anna Polony), ekscentryczna dama o ciętym języku, przed którą nie uchowa się żadna tajemnica. Pewnego dnia, "jak spod ziemi", zjawia się uroczy, inteligentny i diabelsko przystojny Bronisław (Marcin Dorociński). Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią drugą stronę kobiecej natury...

Dodatkowo Anna Polony będzie też gościem specjalnym magazynu publicystycznego "Hala odlotów" w TVP Kultura w czwartek 9 stycznia o godz. 20:20.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji