Artykuły

Z Brodwayu na Starowiślaną

"Przerżnąć sprawę" - to ty­tuł polskiej wersji dramatu "Speed-the-Plow" znanego amerykańskiego dramatopisarza, scenarzysty i reżysera Davida Mameta ("Dom gry", "Nietykalni", "Wyrok"), które­go premiera odbędzie się jutro - 1 kwietnia br. w Teatrze Kameralnym.

Akcja trzyosobowej sztuki toczy się w środowisku filmo­wym i ukazuje, że pogoń za pieniędzmi i sławą to główny motor poruszający machinę Hollywood. Stały bohater utworów Mameta, Bobby Gould, wciela się tym razem w po­stać szefa wytwórni filmowej, którego zarówno jego współ­pracownik Charlie Fox, jak i sekretarka Karen próbują wy­korzystać do swoich intere­sów. Prapremiera, która miała miejsce kilka lat temu na Broadwayu, stała się pewnego rodzaju sensacją, gdyż rolę Karen zagrała Madonna, która zaistniała jako swoisty cytat ze świata show-biznesu.

Mamet pisze swoje sztuki dosadnym językiem, właści­wie slangiem, stąd trudności z wiernym przekładem, którego podjął się tym razem Marek Kędzierski. Służy on także pomocą amerykańskiemu re­żyserowi Robertowi Scanlanowi z American Repertory Theatre w Cambridge (Massachussets) autorowi krakowskiej in­scenizacji. W roli Bobby Goul­da zobaczymy Jana Frycza, Charliego Foxa zagra Marek Kalita, a Karen - Katarzyna Gniewkowska. Autorką sceno­grafii jest Urszula Kenar.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji