Artykuły

Częstochowa. 90. rocznica urodzin Ludmiły Marjańskiej

90 rocznica urodzin pochodzącej z Częstochowy poetki i powieściopisarki Ludmiły Marjańskiej minęła w czwartek (26 grudnia). Jest ona też wybitną tłumaczką literatury anglojęzycznej, znaną z przekładów twórczości m.in. amerykańskiej poetki Emily Dickinson.

Po raz ostatni Częstochowę odwiedziła w 2004 roku. - Ludmiła Marjańska była uroczą, ciepłą osobą, która zawsze pamiętała o przyjaciołach z Częstochowy, dedykowała im swoje tomiki, wysyłała kartki. Była to kobieta niezwykle serdeczna z błyskiem w oku. Pamiętam ją jako bardzo współczesną poetkę o ogromnym poczuciu humoru - wspomina spotkanie z Marjańską Ewa Oleś z Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Po spotkaniu w teatrze Marjańska napisała: "Od dzieciństwa fascynowała mnie poezja, bo wyrastałam w domu pełnym książek, a na imieniny czy pod choinkę dostawałam od rodziców tomiki wierszy Staffa, Leśmiana Tuwima, Lechonia i innych współczesnych polskich i rosyjskich poetów. Zachęcona przez ojca sama zaczęłam potem pisać".

Ludmiła Marjańska urodziła się 26 grudnia 1923 roku w Częstochowie. Była uczennicą miejscowego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego - obecnie liceum - na którego budynku odsłonięto w grudniu tablicę jej dedykowaną. W 1961 roku ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Debiutowała tomikiem pt. "Chmurne okna" w 1958 roku. W ciągu kilkudziesięciu lat wydała kilkanaście zbiorów poezji, a wśród nich m.in. "W koronie drzewa", "Blizna", "Żywica".

Była też powieściopisarką, autorką książek dla dzieci i audycji radiowych (m.in. redagowała audycje poetyckie w Polskim Radiu) oraz tłumaczką literatury anglojęzycznej.

Wysoko cenione były jej przekłady twórczości Emily Dickinson, Richarda Wilbura, Marianne Moore oraz Williama Butlera Yeatsa, za które w 1987 roku otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.

W latach 1993-1996 była prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, należała też do Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich oraz PEN Clubu.

Uhonorowana została m.in. Medalem im. Anny Kamieńskiej, Nagrodą Literacką im. Władysława Reymonta, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarła po ciężkiej chorobie 17 października 2005 roku w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji