Artykuły

Wrocław. Powstanie Muzeum Teatru

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego powstanie w południowym skrzydle Pałacu Królewskiego przy placu Wolności. Ma być gotowe do 2016 roku.

Będzie to siódmy oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, po Muzeum Archeologicznym czy Historycznym. Znajdzie swoją siedzibę na terenie Pałacu Królewskiego - dokładnie w dawnym południowym skrzydle pałacowym przy placu Wolności 7a, które mieści się przy powstającym Narodowym Forum Muzyki.

Kostiumy, plakaty, fotografie

Przebudowa budynku z przeznaczeniem na Muzeum Teatru zostanie zrealizowana w trybie projektuj i buduj przez Zarząd Inwestycji Miejskich. Miasto ogłosiło przetarg na wybór wykonawcy, który zostanie wyłoniony w lutym 2014 roku.

Muzeum otrzyma imię Henryka Tomaszewskiego, który w 1958 roku założył Wrocławski Teatr Pantomimy. Będzie przedstawiać historię jeszcze od czasów przedwojennych, choć przede wszystkim skupi się na dziejach wrocławskiego teatru po1945 roku.

- W zbiorach muzeum znajduje się wiele cennych artefaktów: kostiumy, obrazy, fotografie, projekty scenograficzne, plakaty czy materiały wideo. Niektóre z nich można zobaczyć już dziś w Pałacu Królewskim w sali poświęconej teatrowi. Znajduje się tam zainscenizowany fragment gabinetu Tomaszewskiego - zachęca do odwiedzin Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Obejrzymy fragmenty spektakli

W nowym obiekcie zobaczymy także oryginalne przedmioty i elementy scenografii z przedstawień wystawianych na wszystkich wrocławskich scenach: Teatru Polskiego (do 1969 roku Państwowego Teatru Dolnośląskiego), Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Teatru Lalek, Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego czy Opery Wrocławskiej (działającej jako Teatr Miejski w czasach Breslau). Obejrzymy stroje, w których występowali tacy mistrzowie jak Artur Młodnicki czy Igor Przegrodzki. Zagoszczą tam także wystawy multimedialne, będą wyświetlane fragmenty spektakli, między innymi monumentalnych widowisk historycznych WTP takich jak: "Menażeria Cesarzowej Filisy", "Przyjeżdżam jutro", "Kaprys", "Tragiczne gry". Sposób, w jaki zostaną zaprezentowane eksponaty, będzie znany, gdy pojawią się już konkretne plany zagospodarowania przestrzeni południowego skrzydła pałacu.

Otwarcie w 2016 r.

W wyniku przebudowy muzeum uzyska 945 m kw. powierzchni użytkowej, zlokalizowanej na czterech kondygnacjach, w tym jednej podziemnej. Sale ekspozycyjne będą mieścić się na pierwszym i drugim piętrze. Powstanie też sala wykładowo-konferencyjna oraz osobna izba poświęcona Henrykowi Tomaszewskiemu.

- Mamy bardzo bogate zbiory mistrza, wystawimy tam między innymi wywiady z nim, jego rękopisy i korespondencję. Obok Grotowskiego był najważniejszym teatralnym twórcą we Wrocławiu, ich przedstawienia przyniosły Wrocławiowi rozgłos - mówi dyrektor Łagiewski.

Pomiędzy drugą a trzecią kondygnacją zostanie usunięty strop i dzięki temu powstanie sala na całą wysokość arkad, która odsłoni ozdobny drewniany strop kasetonowy - dziś zamknięty w przestrzeni strychu. W budynku będzie działać winda, a wszystkie sale zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Budowa Muzeum Teatru planowo ma zakończyć się w sierpniu 2015 roku, a otwarte dla zwiedzających zostanie prawdopodobnie w 2016 roku. Koszt inwestycji będzie znany dopiero po rozstrzygnięciu przetargu. Dziś wiemy, że Projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta na lata 2014-2043 zakłada na ten cel 300 tys. zł z kasy miejskiej w roku 2014, natomiast w 2015 roku - 4 mln zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji