Artykuły

Lublin. Nie będzie pieniędzy na nagich aktorów

Rada miasta nie zgodziła się, by miasto do 2016 roku dokładało się do dużego projektu kulturalnego Wschodnioeuropejskiej Sieci Sztuk Performatywnych. Poszło o nagich aktorów występujących na scenie. Tymczasem ratusz już ma porozumienie w tej sprawie z Instytutem Adama Mickiewicza, który odpowiada za projekt

Ratusz proponował radnym, by zaakceptowali finansowy udziału miasta w projekcie w latach 2014-2016. Zanim doszło do głosowania, głos zabrał radny Tomasz Pitucha z PiS. Nie odnosił się bezpośrednio do samej Wschodnioeuropejskiej Sieci Sztuk Performatywnych. Pokazał tylko trzy zdjęcia ze spektaklu "Low Pieces" [na zdjęciu], który w październiku pokazywano w Lublinie w ramach festiwalu Konfrontacje Teatralne. Aktorzy występujący w sztuce są nadzy.

Pitucha nie odnosił się do tego, a jedynie przeczytał na głos opis spektaklu ze strony internetowej Centrum Kultury. - Chcę pokazać, jakie teatry tańca w pewnym sensie finansujemy - tylko tyle Pitucha powiedział o samym swoim "pokazie".

Sam spektakl "Low Pieces" miał się nijak do Wschodnioeuropejskiej Sieci Sztuk Performatywnych. Nikt o tym nie wspomniał. Prezydent Krzysztof Żuk skomentował tylko, że... nie chce komentować tego, co zaprezentował Pitucha.

W głosowaniu był remis: 9 za, 9 przeciw, co oznacza, że rada miasta nie udzieliła zgody na udział finansowy miasta w projekcie Wschodnioeuropejskiej Sieci Sztuk Performatywnych.

W ratuszu teraz nie bardzo wiedzą, co robić. Porozumienie z Instytutem Adama Mickiewicza (to narodowa instytucja kultury) o udziale Lublina w projekcie, ale na razie tylko na przyszły rok, bo na tyle wystarczy pieniędzy w budżecie na przyszły rok.

- Trochę wstyd. Znów jesteśmy pośmiewiskiem na całą Polskę - można było usłyszeć po sesji od urzędników w ratuszu na temat wyniku głosowania, bo będą musieli świecić oczami przed Instytutem Adama Mickiewicza, który podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W styczniu lub w lutym ratusz najprawdopodobniej znów poprosi radnych o zgodę na udział w projekcie Wschodnioeuropejskiej Sieci Sztuk Performatywnych.

Czym jest Wschodnioeuropejska Sieć Sztuk Performatywnych

Sieć, nazywana w skrócie EEPAP od angielskiej nazwy projektu, ma na celu wspieranie rozwoju teatru i tańca w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem państw Partnerstwa Wschodniego. w 2011 roku prezydent Lublina Krzysztof Żuk i dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn podpisali porozumienie o umieszczeniu w Lublinie biura EEPAP.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji