Artykuły

Toruń. Czytanie Wróblewskiego w Masce

W poniedziałek, 24 października o godz. 17, młody dramaturg Szymon Wróblewski [na zdjęciu] będzie gościł na próbie czytanej swojej sztuki "Powierzchnia" w Saloniku Artystycznym Maska w Toruniu.

"Powierzchnię" Wróblewskiego przeczytają toruńscy aktorzy: Grzegorz Wiśniewski, Małgorzata Chojnowska, Maria Kierzkowska, Matylda Podfilipska, Wanda Ślęzak i Paweł Tchórzelski.

Na pomysł przeprowadzania cyklicznych prób czytanych wpadł aktor Teatru Horzycy - Radosław Garncarek. - Zauważyłem, jak wielka przepaść dzieli aktorów i widownię. Postanowiłem więc z kolegami stworzyć coś, co zbliży twórców i odbiorców - opowiada artysta. - Zeszliśmy więc do lokalu, gdzie swobodnie sącząc sobie kawę lub piwko, można poznać współczesną dramaturgię i o niej porozmawiać. A aktor w takiej sytuacji przestaje być niedostępny i schodzi ze świecznika.

Do tej pory w Masce odbyły się próby takich dramatów, jak: ."Dzień Walentego" Iwana Wyrypajewa, "Pierwszy raz" Michała Walczaka i "Zwyczajna historia" Marii Łado. Tym razem w lokalu najnowszy dramat zaprezentuje Szymon Wróblewski. Sztuki na podstawie tekstów 22-latka wystawiały: Teatr Powszechny w Radomiu, Teatr Brama z Goleniowa, Stajnia Pegaza z Sopotu i Teatr Rozmaitości w Warszawie. W roku 2002 otrzymał Nagrodę Miasta Gdańsk dla Młodych Twórców Kultury oraz Stypendium Miasta Gdynia za osiągnięcia w dziedzinie kultury. W roku 2003 był nominowany do prestiżowej nagrody Paszport Polityki, a także otrzymał tytuł najlepszego debiutu dramaturgicznego przyznany przez miesięcznik "Elle". Jego debiutancki "Punkiet" otrzymał wyróżnienie II stopnia w Konkursie na Napisanie Sztuki Współczesnej (Festiwal EuroDrama, Wrocław 2003), a także nagrodę specjalną Ministra Kultury w Konkursie na Polską Sztukę Współczesną.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji