Artykuły

Kraków. Od Boskiej Komedii po "32 omdlenia" Polonii

W najbliższych dniach krakowskie teatry będą niezwykle gościnne.

W Teatrze Słowackiego zobaczymy warszawski spektakl "32 omdlenia" [na zdjęciu] Antoniego Czechowa, w którym sama obsada budzi podziw widzów. Małopolski Ogród Sztuki zaprasza na eksperymentalny teatr niemiecki She She Pop ze sztuką "Testament", na motywach "Króla Leara" Williama Szekspira. Najbliższy weekend to również ostatnie dni Boskiej Komedii. Z kolei miłośnicy widowisk powinni obejrzeć "Peter Pan on Ice".

Teatr Jandy w Krakowie

W poniedziałek 16 grudnia o godz. 19 w Teatrze im. J. Słowackiego warszawski Teatr Polonia przedstawi jeden z najbardziej obleganych spektakli "32 omdlenia" Antoniego Czechowa. Na scenie zobaczymy wybitnych artystów: Krystynę Jandę, Ignacego Gogolewskiego i Jerzego Stuhra, którzy podczas występu dają popis wręcz nieprawdopodobnego kunsztu aktorskiego. Spektakl pełen ironii, energii i komizmu wyreżyserowany przez Andrzeja Domalika, oparty jest na trzech komediowych jednoaktówkach "Niedźwiedź", "Oświadczyny" i "Historia zakulisowa" napisanych przez Czechowa we wczesnym okresie jego twórczości. Scenografię tworzą zaledwie trzy krzesła. Artyści pozbawieni rekwizytów, oprawy muzycznej czy skomplikowanej scenografii, tworzą w wyobraźni widza niezapomniane obrazy, używając jedynie siły własnego talentu.

Eksperymentalny teatr

Do Małopolskiego Ogród Sztuki zawita kolektyw She She Pop z Berlina, który dwukrotnie pokaże swój słynny, wielokrotnie nagradzany spektakl "Testament", na motywach "Króla Leara" Williama Szekspira. She She Pop to niebanalny eksperyment teatru niemieckiego: nie ma w nim podziału na dyrektora, autora, aktorów. Teksty oraz koncepcje są opracowywane i przedstawiane wspólnie. 14 i 15 grudnia (godz. 19) w ramach międzynarodowego przeglądu form post-teatralnych Tylko Nie Teatr, She She Pop zaproszą na scenę swoich ojców, aby pokazać, że ze wszystkich relacji, w które jesteśmy uwikłani, te międzypokoleniowe są najbardziej skomplikowane. - Wszystkie wartości i to, co się z nimi najbardziej łączy (jak miłość i pieniądze) z zasady się wykluczają. W "Testamencie" teatr staje się polem negocjacji w prawdziwie utopijnej kwestii - osiągnięciu kompromisu między pokoleniami - czytamy w zapowiedzi.

Niedziela dla tańca

Teatr Ludowy i tancerze Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" zapraszają na spektakl muzyczny "Balet o kawie" w ramach cyklu "Niedziele dla tańca". Spektakl stworzony został na bazie kroków oraz figur tańca barokowego, a także elementów ówczesnej pantomimy. To pełne humoru przedstawienie nawiązuje do "Kantaty o kawie" J. S. Bacha. Tancerze występują w kostiumach przedstawiających elementy serwisu do kawy, które swym kształtem przypominają m.in. słynną w XVIII wieku porcelanę drezdeńską, a występujące w spektaklu dzieci - Ziarenka Kawy - dodają mu uroku. "Balet o kawie" zobaczymy 15 grudnia o godz. 17 na Dużej Scenie Teatru Ludowego.

Boski weekend

W ramach festiwalu Boska Komedia w najbliższy weekend mamy szansę obejrzeć kilka głośnych i emocjonujących spektakli. W piątek o godz. 20 na deskach teatru Łaźnia Nowa zagości "Courtney Love" Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. To opowieść o dramacie kobiety żyjącej w cieniu męża, a także historia o muzykach Nirvany. Na,,Postrzał" w reżyserii Dariusza Starczewskiego zaprasza "Sztuka na wynos". Spektakl oparty jest na sztuce Ingrid Lausund, znanej również pod tytułem "Skrzywienie kręgosłupa". W przestrzeni mieszkalnego pokoju dla kilkunastoosobowej widowni pięciu ubranych w garnitury aktorów będzie prowadzić cyniczne rozmowy na temat miałkości tego świata. "Postrzał" obejrzymy dwukrotnie: 13 i 14 grudnia o godz. 20 i 19.30 w siedzibie "Sztuki na wynos" przy ul. Starowiślnej 55.

Na deser organizatorzy zostawili najnowszy projekt teatralny jednego z bardziej uznanych na świecie polskich reżyserów teatralnych Krzysztofa Warlikowskiego - "Kabaret warszawski". Spektakl z jednej strony przedstawia Niemcy za czasów Republiki Weimerskiej, kiedy władzę zaczynają przejmować Naziści, z drugiej - Nowy Jork po 11 września. W obsadzie znaleźli się: Maciej Stuhr, Magdalena Cielecka, Zygmunt Malanowicz, Maja Ostaszewska i Andrzej Chyra. Spektakl odbędzie się 14 i 15 grudnia (godz. 17) w studio TVP Kraków.

Piotruś Pan na łyżwach

,,Peter Pan on Ice" to lodowy spektakl nie tylko dla najmłodszych widzów. Tym razem przygody jednego z najbardziej charakterystycznych baśniowych chłopców i jego towarzyszy zobaczymy na lodzie. Organizatorzy zachwalają wspaniałą scenografię, choreografię oraz podniebne, zapierające dech w piersiach ewolucje w wykonaniu mistrzów łyżwiarstwa figurowego oraz bajkowe kostiumy i rekwizyty. Całość scala muzyka autorstwa Silvio Amato. Lodowy spektakl odbędzie 15 grudnia (godz. 14.30 i 18) na Lodowisku Cracovii przy ul. Siedleckiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji