Artykuły

Wrocław. Wykład o aktorze wg Juliusza Osterwy

"Aktor - świadek - spełnik, według Juliusza Osterwy" - wykład dra hab. Ireneusza Guszpita jutro 13 grudnia, w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego o godz. 18:00

Będzie to drugie spotkanie organizowane w ramach kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań "Stulecie aktorów. Sztuka aktorska w teatrze Zachodu między XIX a XXI wiekiem".

Ireneusz Guszpit - edytor czterech tomów (w tym dwóch z Dariuszem Kosińskim) i interpretator spuścizny rękopiśmiennej Osterwy - podczas wykładu opowie o twórcy Reduty i jego modelu nowego teatru, w którym "budowano od podstaw nową psychikę aktora polskiego". Juliusz Osterwa był aktorem, reżyserem, pedagogiem, społecznikiem, wizjonerem i ideowcem teatru. Założył, wspólnie z Mieczysławem Limanowskim, Teatr Reduta, swoiste laboratorium, w którym poszukiwano "dróg i sposobów do odkrycia polskiego oblicza teatru".

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań to program regularnych spotkań o charakterze wykładów i warsztatów odbywający się w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu,

adresowany do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką. Całoroczne kursy wykładów i warsztatów skupionych wokół jednego tematu głównego. W roku 2013/2014 tematem przewodnim jest "Stulecie aktorów. Sztuka aktorska w teatrze Zachodu między XIX a XXI wiekiem". Poszczególne spotkania odbywają się zazwyczaj raz w miesiącu (niekiedy częściej), zaś jedną z podstawowych zasad kursów jest łączenie akademickich wykładów, prezentacji unikatowych materiałów źródłowych i dokumentacji oraz warsztatów praktycznych.

Wstęp na wykład jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji