Artykuły

Katarzyna Łaniewska-50-lecie pracy artystycznej

W środowisku aktorskim KATARZYNA ŁANIEWSKA znana jest jako społeczniczka. Aktorka obchodzi 50-lecie pracy artystycznej.

Katarzyna Łaniewska [na zdjęciu], znana telewidzom jako gospodyni proboszcza z serialu "Plebania", obchodzi 50-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji w warszawskim Teatrze Ochoty odbędzie się wieczorem [20 października] specjalny spektakl jubileuszowy.

Aktorka przez 50 lat zagrała kilkadziesiąt ról teatralnych i filmowych. Występowała w najlepszych teatrach stołecznych: Polskim, Dramatycznym, Ateneum, Narodowym. Ostatnio współpracuje z Teatrem Ochoty. Z ról zagranych w teatrze szczególnie ceni sobie rolę Smugoniowej w "Uciekła mi przepióreczka" w Teatrze Narodowym, a ostatnio w Teatrze Ochoty rolę matki w sztuce "Królik, królik".

Za swoje największe osiągnięcie zawodowe aktorka uważa występ dla Jana Pawła Drugiego. 5 lat temu wystąpiła w Castel Gandolfo z księdzem Kazimierzem Orzechowskim, kapelanem aktorów.

Katarzyna Łaniewska w czasie stanu wojennego brała udział w koncertach poetycko-muzycznych - najpierw w kościele świętego Stanisława Kostki, potem jeździła po Polsce. Była też kolporterką "Tygodnika Mazowsze".

W środowisku aktorskim Katarzyna Łaniewska znana jest jako społeczniczka. Od lat opiekuje się Domem Aktora Weterana w Skolimowie, działała w ZASP-ie.

Przyglądając się dokonaniom scenicznym i filmowym Katarzyny Łaniewskiej aż trudno uwierzyć, że aktorką została trochę przez przypadek. W młodości interesowała się sportem. Chciała nawet zdawać na AWF. Jednak koledzy namówili ją na pracę w amatorskim teatrze, gdzie była inspicjentką. Któregoś dnia jedna z aktorek rozchorowała się i dzięki temu zastąpiła ją w sztuce "Młoda Gwardia", ponieważ jako jedyna znała wszystkie kwestie. Po zagraniu tej roli namówiono ją do zdawania egzaminów do szkoły teatralnej. Zdała i w ten sposób zaczęła się jej przygoda z aktorstwem.

Na jubileuszowym spektaklu w Teatrze Ochoty będzie można zobaczyć Katarzynę Łaniewską w sztuce "Jest teściowa i zięć... czyli zawirowanie piórnonsensu" na podstawie tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Partnerować jej będzie serialowy zięć - Stanisław Górka. W drugiej części spektaklu pod tytułem "Co mi zostało z tych lat" szykowana jest niepodzianka przygotowana przez Tadeusza Wiśniewskiego z udziałem jubilatki i kolegów-aktorów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji