Artykuły

Augustynowicz interpretuje Zapolską

Wstrząsający obraz kołtunerii

"Moralność pani Dulskiej" jako dramat płci

Wielka kreacja Anny Januszewskiej

Na tę premierę czekano niecierpliwie. Spodziewano się inscenizacji dalekiej od pokory wobec klasycznego tekstu. Przeczuwano przedstawienie nowatorskie w ujęciu znanego problemu kołtunerii. W minioną sobotę potwierdziło się - Anna Augustynowicz (reżyser) interpretuje sztuki z kanonu lektur szkolnych odważnie odrzucając stare spojrzenie na mieszczańską obyczajowość. Inaczej traktuje tekst {#au#163}Zapolskiej{/#}, który służy przede wszystkim do opowiedzenia historii wielkiego dramatu tytułowej bohaterki.

"Moralność pani Dulskiej" w realizacji Teatru Współczesnego w Szczecinie jest przedstawieniem bez czasu i miejsca. W kubistycznej, odrealnionej przestrzeni projektu Waldemara Zawodzińskiego, przy akompaniamencie powtarzalnej, jakby z pozytywki wziętej muzyki Jacka Wierzchowskiego, obserwujemy uniwersalną tragedię kobiecości z jej seksualnością i ograniczeniami wynikającymi z wierności normom społecznym. Tytułowa postać w kreacji Anny Januszewskiej nie jest już tylko mieszczanką o podwójnej moralności, ale przeżywającą tragedię organizatorką życia rodziny. Sympatia reżysera wobec Dulskiej jest jednoznaczna i stanowi punkt wyjścia do dalszych interpretacji.

Trafna obsada otwiera możliwości stworzenia niepowtarzalnych kreacji. Każda z nich respetuje ramę stworzoną przez zwykle, utrzymane w ciemnych tonacjach, codzienne ubiory z jaskrawo i ekspresjonistycznie zaznaczonymi plamami czerwieni (dodatki - szalik, skarpety, pasek, kapcie, podkoszulek...). Przed widzami stają postaci charakterystyczne, o nakreślonej bardzo wyraziście i jednoznacznie osobowości. Obok Anny Januszewskiej w roli Dulskiej, na scenie Współczesnego możemy

oglądać Tadeusza Zapaśnika (Dulski), Joannę Matuszak (Hesia), Grażynę Madej (Mela), Wojciecha Brzezińskiego (Zbyszko), Ewę Sobczakównę (Hanka), Magdalenę Myszkiewicz (Juliasiewiczowa), Krystynę Maksymowicz (Lokatorka) oraz Iwonę {#os#}Kowalską{/#} (Tadrachowa).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji