Artykuły

Warszawa. "Nastazja Filipowna" w grudniu w Ateneum

Trwają próby do nowego spektaklu Ateneum - "Nastasji Filipowny" wg "Idioty" Fiodora Dostojewskiego - w adaptacji i reżyserii dyrektora Andrzeja Domalika. W rolach głównych wystąpi niezwykły duet aktorski: Grzegorz Damięcki i Marcin Dorociński.

"Idiota", jak zresztą kilka innych powieści słynnego pisarza, był już adaptowany na polskie sceny, ale spektakl pod tytułem "Nastasja Filipowna" pojawił się w historii teatru tylko raz: w roku 1977 na scenie krakowskiego Starego Teatru wyreżyserował go Andrzej Wajda. W głównych i jedynych rolach wystąpiło dwóch aktorów, Jan Nowicki jako Rogożyn i Jerzy Radziwiłowicz jako książę Myszkin. Trzecią, niewidoczną bohaterką przedstawienia był trup tytułowej Nastasji Filipowny, byłej kochanki ich obu. Głośny ów spektakl został zaliczony do najwybitniejszych osiągnięć współczesnego teatru w Polsce i na świecie.

Andrzej Domalik skorzystał z pomysłu Wajdy, ale jego adaptacja, więc także projektowana inscenizacja, są niezależnym autorskim dziełem scenarzysty-reżysera. W roli fałszywego Chrystusa-"idioty", księcia Myszkina, wystąpi Grzegorz Damięcki, w roli "miliardera w kożuchu", mordercy Rogożyna - Marcin Dorociński.

Będzie to rzecz o wielkiej miłości i równie wielkiej zdradzie, o okrucieństwie zazdrości i wszystkich innych "przeklętych problemach" duszy, z jakich słynie twórczość genialnego Rosjanina.

Nie należy się spodziewać, że będzie grzecznie i miło, bo nie będzie. Ale wielkość Dostojewskiego także w tym, że nie obiecując raju na ziemi, zajrzał w głąb ludzkiej natury jak nikt inny.

"NASTASJA FILIPOWNA"

według pomysłu ANDRZEJA WAJDY

adaptacja i reżyseria - Andrzej Domalik

scenografia - Marcin Stajewski

OBSADA:

GRZEGORZ DAMIĘCKI (Myszkin), MARCIN DOROCIŃSKI (Rogożyn)

Premiera: 15 grudnia 2013 r. Scena 61

Na zdjęciu: scena z próby

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji