Artykuły

Gdynia. Figura charytatywnie dla Klubu Rotary

Spektakl "Lady Oscar" Guillaume'a Mélaniego w reż. Romualda Szejda z Katarzyną Figurą w roli głównej, zostanie zaprezentowana podczas corocznego spotkania członków Rotary Club Gdynia, 28 listopada o godz. 19 w Sali Zarządu Portu Gdynia. Dochód z imprezy przeznaczony będzie na cele dobroczynne.

- Bardzo się cieszę, że poprzez występ w "Lady Oscar" mogę przyczynić się do wsparcia działań charytatywnych Rotary Club Gdynia. Cel jest szczytny. Zebrane środki przeznaczone zostaną na Fundusz Stypendialny Klubu Rotary oraz zakup pojazdu specjalistycznego do przewozu dzieci niepełnosprawnych dla ośrodka rehabilitacyjnego OREW w Gdyni. Impreza jest otwarta - zachęcam do kupowania "cegiełek" - mówi Katarzyna Figura. Zaproszenia dostępne są u organizatora (klub@rotary.gdynia.pl).

"Lady Oscar" to komedia sytuacyjna o kreatorce mody i jej rodzinie, pełnej zaskakujących i nieprzewidywalnych zwrotów akcji. W pierwotnej wersji sztuki we Francji w roli tytułowej występowała słynna Amanda Lear, w Polsce w postać Lady Oscar wciela się Katarzyna Figura. Spektakl Guillaume'a Mélaniego w reżyserii Romualda Szejda wg sztuki "Oscar" Claude'a Magniera od czerwca 2012 roku jest grany w Teatrze Scena Prezentacje w Warszawie.

***

Rotary Club Gdynia - jeden z klubów Rotary, międzynarodowego stowarzyszenia przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów z całego świata. Rotary świadczy pomoc humanitarną, promuje wysokie normy etyczne w każdym zawodzie i pomaga budować dobrą wolę i pokój na świecie. Aktualnie Klub Rotary Gdynia wspiera m.in. OREW Chorzów Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, projekty edukacyjne dla uzdolnionej młodzieży i studentów oraz z biednych rodzin.

Katarzyna Figura - aktorka wszechstronna, jedna z najbardziej utalentowanych i znanych artystek współczesnego polskiego kina i teatru. Laureatka licznych nagród i wyróżnień m.in.: nagród na Gdynia Film Festival za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmach Ajlawju Marka Koterskiego (1999) i Ubu Król Piotra Szulkina (2003), Złotej Kaczki w kategorii najlepsza polska aktorka w 1987 i 1997 roku oraz Polskiej Nagrody Filmowej Orła za najlepszą główną rolę kobiecą w Żurku Ryszarda Brylskiego (2003). W 2012 roku otrzymała wyróżnienie na festiwalu w Cottbus za kreację w Yumie (2012) Piotra Mularuka.

Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną Warszawie. Studiowała także w Conservatoire National Supérieur d'Art Dramatique w Paryżu. Od czasów studiów, podczas których debiutowała w obrazach Krzysztofa Kieślowskiego, Wojciecha Jerzego Hasa czy Piotra Szulkina, stworzyła szereg znakomitych kreacji filmowych współpracując z największymi polskimi twórcami m.in.: z Andrzejem Wajdą, Jerzym Stuhrem, Radosławem Piwowarskim, Juliuszem Machulskim, Andrzejem Kondratiukiem, Januszem Zaorskim, Markiem Koterskim.

Wystąpiła też w wielu filmach zagranicznych m.in.: w nagrodzonym na Festiwalu w Wenecji Graczu i Prt--porter Roberta Altmana oraz zdobywcy Oscara Pianiście Romana Polańskiego, a także innych produkcjach: węgierskich, hiszpańskich, francuskich.

Jako "special guest star" pojawiała się w wybranych produkcjach telewizyjnych, m.in. w popularnych serialach: Na dobre i na złe, Niania, Pitbull, Komisarz Alex, Wiedźmy, Stacyjka, Rezydencja czy Wszystko przed nami.

Związana przez wiele lat z Teatrem Współczesnym i Dramatycznym w Warszawie zdobyła uznanie krytyków i publiczności za wybitne kreacje teatralne m.in. w spektaklach: Persona. Marilyn w reżyserii Krystiana Lupy czy Alina na zachód w reżyserii Pawła Miśkiewicza, a także w monodramach wystawianych w Teatrze Polonia Krystyny Jandy Badania terenowe nad ukraińskim seksem w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Kalina w reżyserii Małgorzaty Głuchowskiej.

***

Sala Zarządu Portu Gdynia SA, ul. Rotterdamska 9

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji