Artykuły

Kielce. Premiera Teatru Kubuś

To będzie zabawa obrazami, skojarzeniami, ruchem i dźwiękiem - tak o spektaklu "Jasno/Ciemno" mówią jego twórcy i zapraszają do Teatru Lalki i Aktora Kubuś. Premiera spektaklu dla widzów od 1 do 5 roku życia w niedzielę.

Spektakl oparty jest na dwóch kolorach: czarnym i białym. Na scenie pojawi się zaledwie dwóch aktorów, którzy wypowiedzą jedynie kilka słów. "Jasno/Ciemno" ma zachęcić najmłodszych widzów do odkrywania świata kontrastów. Podczas etiud teatralnych dzieci będą uczyć się rozpoznawania zjawisk i przedmiotów różniących się od siebie materiałem, kształtem, wielkością i ciężarem.

Jak podkreśliła podczas konferencji zapowiadającej spektakl jego autorka i reżyserka Honorata Mierzejewska - Mikosza, właśnie na kontrastach zbudowana jest fabuła. "Staramy się bawić obrazami, skojarzeniami, ruchem i w dużej mierze dźwiękiem" - dodała.

W ten sposób spektakl ma zachęcić najmłodszego widza do przychodzenia do teatru. "Wprowadzenie maluszka w świat teatru jest bardzo łagodne i mamy tego świadomość, że dla niego wszystko jest nowe" - powiedziała.

Zdaniem aktora grającego "Jasno" w spektaklu Błażeja Wawszczyka najważniejsze jest to, aby dzieci zaciekawić, a nie przestraszyć i zarazem wciągnąć je w zabawę.

Aktorka wcielająca się w rolę "Ciemno" Magdalena Daniel mówiła podczas konferencji zapowiadającej spektakl, że jest to inny spektakl od pozostałych, a aktor podczas przygotowań musiał poznawać tematy, które dla dorosłych są oczywiste, chodzi m.in. o określenia takie jak w górę, w dół, w prawo, w lewo, coś jest miękkie, a coś twarde.

Zdaniem dyrektora Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach Roberta Drobniucha spektakl wykracza poza reguły klasycznego teatru i opiera się w dużej mierze na interakcji z widzem oraz na znakach niż na samej treści. Ponadto - jak dodał - będzie się odbywać w namiocie rozłożonym na scenie, w którym zmieści się maksymalnie 50 widzów (dzieci z opiekunami).

"Jasno/Ciemno" będzie również wystawiany poza teatrem, na przykład 1 grudnia w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie.

Scenografię przygotowała Martyna Dworakowska, muzykę skomponowała Katarzyna Brochocka.

Spektakl realizowany jest w ramach cyklu "Baja dla najnaja", podczas którego organizowane są gry i zabawy edukacyjne dla dzieci w wieku od 1 do 5 roku życia, inscenizowane czytania bajek oraz wystawiane przedstawienia.

Spektakl został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach w 1955 roku rozpoczął swoją działalność jako stowarzyszenie, które grało spektakle objazdowo. Dziesięć lat później stał się instytucją państwową i otrzymał pierwsze pomieszczenia. W 2005 r. w siedzibie teatru otwarta została pierwsza w Polsce Galeria Lalki Teatralnej. W repertuarze teatru można znaleźć zarówno adaptacje największych polskich i światowych utworów literackich, a także dramaturgii współczesnej. Sztuki wystawiane są dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji