Artykuły

Sinobrody otworzy festiwal

Tegoroczne Spotkania Tea­tralne zainauguruje teatr kaliski, który specjalnie na tę okazję przygotował prapremie­rę dramatu Sinobrody - nadzieja kobiet, niemieckiej pisarki Dei Loher. Autorka, której teksty robią dziś prawdziwą karierę sceniczną na całym świecie, przyjęła zapro­szenie na festiwal.

Sztukę, którą najczęściej określa się jako dramat o kobiecej potrzebie miłości, ciepła, stabiliza­cji, wyreżyserował na kaliskiej scenie Norbert Rakowski. Sceno­grafię opracował, wierny kaliskiej scenie, Wojciech Stefaniak: cho­reografię - też dobrze znany kaliszanom, Witold Jurewicz. A w ty­tułowej roli wystąpi gościnnie Je­rzy Pożarowski.

Panowie o kobietach

Jest to dość prosta opowieść - powiedział podczas spotkania re­żyser - o siedmiu kobietach które spotykają przypadkowego czło­wieka. I każda z nich natychmiast jest gotowa poświęcić mu wszy­stko. W ciągu ułamka sekundy dzieje się tu coś tajemniczego! Są to kobiety bardzo różne, a każda z własnym bagażem doświadczeń. Z pozoru żyją normalnie. Ale prawda jest inna - i wylewa się przy spotkaniu z tym mężczyzną, który zresztą niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jak się okazuje, kobiety pragną właśnie takich mężczyzn. Zwykłych, szczerych, bezpretensjonalnych...

Tę prawdę potwierdziły także aktorki występujące w spektaklu, które podobno w czasie prób - w formie swoistego castingu - spoś­ród kilku kandydatów do roli Si­nobrodego wybrały właśnie Pożarowskiego.

To jest sztuka o kobietach, męż­czyzna jest tu tylko katalizatorem - twierdzi aktor. - To nie on lecz one moją swoją tajemnicę. A pa­trząc szerzej, jest to rzecz o lu­dziach i relacjach pomiędzy nimi.

Logika snu i multimedia

O samym spektaklu Rakowski wypowiadał się jeszcze oględniej:

To przedstawienie rządzi się lo­giką snu. To znaczy, że tutaj wszystko może się zdarzyć. Ale też każdy element tego zdarzenia musi być prawdziwy - z życia wzięty... Jest to przedstawienie synkretyczne, złożone z muzyki ruchu, plastyki i efektów wizual­nych. Szczególnie ważny jest tu ruch, stąd ogromną rolę spełnia choreografia,

W tym spektaklu - jak zape­wnia Witold Jurewicz - nie ma po­działu na aktorów i tancerzy. Są to role równorzędne, kreowane na zasadzie podwójnej tożsamości bohaterów. To, co niewyrażalne słowem, wypowiada się poprzez ruch.

Dramaty Dei Loher określa się czasem jako krystaliczne, co oznacza: poetyckie, niedopowie­dziane, tajemnicze itp. ale także wymagające dopełnienia w formie scenicznej. Scenograf Wojciech Stefaniak zdradził tylko tyle, że w kaliskim spektaklu przestrzeń sceniczna zbudowana będzie z wykorzystaniem m.in. kompozycji video, animacji i gry świateł.

A więc kolejna inscenizacja sztuki Loher z gatunku multimedialnych.

Inne kaliskie propozycje

Spektakl Sinobrody nie weźmie udziału w festiwalowym konkur­sie, do którego dyrekcja kaliskie­go teatru zgłosiła szekspirowską komedię "Jak wam się podoba", gdzie pojawia się najwięcej kalis­kich aktorów. Wśród imprez to­warzyszących znajdą się też inne prezentacje, przygotowane przez zespół teatralny i współpracujące z nim środowiska.

Festiwal jest świetną okazją, aby jak najszerzej zaprezentować nasze dokonania - powiedział podczas konferencji dyrektor ka­liskiej sceny, Robert Czechowski. - A jeśli jurorzy zechcieliby zauwa­żyć i docenić także te pozakonkursowe propozycje, nie ma żadnych przeszkód regulaminowych. Takie sytuacje już się w Kaliszu zdarzały...

Jury, w którym zasiądą: Maja Komorowska, Agnieszka Celeda, Julia Wernio, Janusz Degler, Ma­ciej Prus i Michał Walczak - nie będzie natomiast oceniać przed­stawień szkół teatralnych. Tę to rolę powierzono tzw. młodzieżo­wemu jury, w skład którego wejdą kaliscy uczniowie i studenci.

Komu przypadnie nagroda publiczności, tym razem zdecydo­wać mogą także nasi Czytelnicy, jeśli tylko wypełnią kupony kon­kursowe, które będziemy zamie­szczać na łamach Ziemi Kaliskiej i dostarczą je do redakcji lub tea­tru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji