Artykuły

Misterium muzyki, tańca i trudnych pytań

"Architektura światła" w choreogr. Pauliny Wycichowskiej w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu. Pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.

Po raz pierwszy hala targowa wydała mi się idealnym miejscem do prezentacji Polskiego Teatru Tańca. W spektaklu "Architektura światła" stała się naturalnym elementem przedstawienia, równie ważnym jak muzyka, ruch, światło...

W ogołoconej z kotar hali targowej widać wyraźnie zaznaczony plan gry tancerzy. Ale widać też orkiestrę, która jak się wkrótce okaże, nie jest przywiązana do swoich miejsce. Trębacz (komentator) stoi na prawym balkonie, śpiewaczka (komentatorka) na lewym. Muzycy z orkiestry co jakiś czas opuszczają swoje miejsce i wędrują po hali. Podobnie zresztą jak kompozytor-dyrygent. Muzyka Prasquala nie jest łatwa. Gra ją orkiestra stworzona wyłącznie z instrumentów dętych i perkusyjnych. Zamysł intrygujący i efektowny brzmieniowo, a uruchomienie muzyków, zerwanie ich z krzeseł i włączenie w sceniczne dzianie się, zagęszcza narrację ruchową. Tworzy opozycję albo raczej ramę do warstwy choreograficznej.

Muzyka Prasquala to współczesne misterium, które łączy codzienność z metafizyką. Paulina Wycichowska znalazła do tej formy muzycznej klucz ruchowy w rytuale, on bowiem jest podstawą choreografii. Gdyby się uprzeć i podeprzeć zasugerowanymi przez twórców lekturami, można by rozpoznać i ponazywać postaci występujące na scenie, spróbować opowiedzieć pewną historię. Ale nie narracja wydaje mi się najważniejsza, tylko powtarzalność i odnawialność tych historii.

"Architektura światła" jest swego rodzaju muzyczno-choreograficznym esejem na temat tego, co w życiu człowieka pierwotne, a zarazem niezbywalne. Prasqual i Wycichowska próbują się odnaleźć w świecie rytuałów, które odziedziczyliśmy, w które jesteśmy wyposażeni, z którymi musimy sobie radzić we współczesności. Dotykają rytuałów różnych kultur, które sprowadzone do wspólnego mianownika są do siebie podobne i niezależnie od kontekstu decydują o granicach wolności człowieka.

(...)

Całość w Polsce Głosie Wielkopolskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji