Artykuły

Chicago. Złoty Hugo dla Nikifora

"Mój Nikifor" Krzysztofa Krauzego zdobył wczoraj [16 października] główną nagrodę Złotego Hugo na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.

W konkursie startowało 101 filmów fabularnych reprezentujących kilkadziesiąt światowych kinematografii.

Srebrnym Hugo dla najlepszego aktora wyróżniono także Romana Gancarczyka odtwarzającego rolę Mariana Włosińskiego, przyjaciela i opiekuna Nikifora. Jury, które nagrodziło polski film jednogłośnie, podkreśliło w swoim werdykcie "prostą, ale bogatą formę kinematograficzną, która tworzy dialog między sztuką a współczuciem".

- Ta impreza to amerykański odpowiednik Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach -powiedział "Rz" Krzysztof Krauze. -Cieszę się niezmiernie, że tym razem doceniono rolę Romana Gancarczyka, którego w Polsce uważano za pomyłkę obsadową. Amerykańscy krytycy przypominali, że przed laty w Chicago zwyciężali Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, a jako ostatni z Polaków - Krzysztof Kieślowski. Jestem też bardzo wzruszony piękną reakcjąmiejscowej Polonii. Widać, że polskie sukcesy potrzebne są jej jak powietrze. Takie nagrody pomagają wyprostować kręgosłup i sprawiają, że łatwiej chodzić z podniesioną głową. Wysoko oceniono tytułową rolę Krystyny Feldman, ale nagród aktorskich jest tylko kilka, a we wszystkich materiałach prasowych można było znaleźć informację o jej licznych festiwalowych zdobyczach. Co ważne, po ogłoszeniu werdyktu posypały się dla nas propozycje udziału w kolejnych międzynarodowych przeglądach. Krótko mówiąc: jestem szczęśliwy.

"Mój Nikifor" -opowieść o życiu genialnego malarza samouka ujęta w scenariusz Joanny Kos i Krzysztofa Krauzego zdobyła wcześniej m.in. trzy nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (za rolę Krystyny Feldman, kostiumy i montaż), pięć Orłów -Polskich Nagród Filmowych (zdjęcia, scenografia, dźwięk, montaż i rola kobieca), cztery laury na festiwalu w Karlowych Warach (nagroda główna Kryształowego Globusa, za reżyserię, rolę kobiecą oraz wyróżnienie specjalne), Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Kijowie, a ostatnio nagrodę FIPRESCI dla najlepszego filmu na ateńskim festiwalu Panorama of European Cinema Film. Z Chicago "Mój Nikifor" leci na festiwal filmowy do Indii.

Na zdjęciu: Krystyna Feldman (Nikifor) i Roman Gancarczyk (Włosiński).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji