Artykuły

Gdynia. Rusza VIII Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port

Jak zwykle późną jesienią przychodzi czas na przegląd tego, co najświeższe w polskiej dramaturgii i polskim teatrze: festiwal R@Port. W programie m.in. pozakonkursowy pokaz "Bitwy Warszawskiej 1920" w reż. Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

W tym roku odbędzie się ósma już edycja tej imprezy, skupiającej się na najnowszych tekstach rodzimych dramatopisarek i dramatopisarzy, które doczekały się wystawienia na scenie. Festiwal od początku istnienia zintegrowany jest z Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną, nic więc dziwnego, że i w tym roku rozpoczną go imprezy bezpośrednio związane z jej kolejną edycją. Przez cały weekend na Małej Scenie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni będzie można zapoznać się z wszystkimi sztukami nominowanymi do tego lauru - zostaną one przedstawione w formie czytań scenicznych.

W piątek 15 listopada o godz. 17 zaprezentowana zostanie sztuka Julii Holewińskiej "Krzywicka/Krew", o godz. 19 - najnowsza praca Mateusza Pakuły "Mój niepokój ma przy sobie broń". W sobotę 16 listopada o godz. 15 usłyszeć będzie można "Pętlę" Ewy Madeyskiej, o godz. 17 - "Carycę Katarzynę" Jolanty Janiczak, a o godz. 19 - "W środku słońca gromadzi się popiół" Artura Pałygi. W niedzielę 17 listopada o godz. 18 wszystko stanie się jasne - na gali ogłoszone zostanie nazwisko zdobywcy tegorocznej nagrody.

Tego samego wieczoru, o godz. 19 rozpocznie się prezentacja sztuk biorących udział w tegorocznym festiwalowym konkursie. Będzie to jednocześnie premiera najnowszej produkcji gdyńskiej sceny - "Joanny Szalonej; Królowej" Jolanty Janiczak w reżyserii Waldemara Raźniaka. W poniedziałek 18 listopada o godz. 19 zobaczyć będzie można "Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach ślepego Maksa i Szai Magnata" Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba, dzień później, we wtorek 19 listopada, także o godz. 19 - "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

Środa 20 listopada należeć będzie do Teatru Wierszalin, który zaprezentuje sztukę napisaną i wyreżyserowaną przez Piotra Tomaszuka, "Wszyscy święci. Zabłudowski cud". W czwartek 21 listopada przyjdzie czas na ostatnią konkursową prezentację - "Upadek pierwszych ludzi" - autorem tekstu jest Antoni Ferency, a reżyserii podjęła się Iwona Kempa.

W piątek, 22 listopada, o godz. 18, na Dużej Scenie Teatru Miejskiego zobaczymy, jako pokaz pozakonkursowy, sztukę Pawła Demirskiego "Bitwa Warszawska 1920" [na zdjęciu] w reżyserii Moniki Strzępki, którą wystawił Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (godzinę przed spektaklem, na Małej Scenie TM, odbędzie się spotkanie z autorem).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji