Artykuły

Częstochowa. Sztuka Sacrum na ulicach miasta

8. Triennale Sztuki Sacrum rozpoczyna się w czwartek. Na program składa się szereg wydarzeń artystycznych z wykorzystaniem rozmaitych form sztuk wizualnych, które będzie można obserwować głównie na ulicach miasta.

Triennale Sztuk Sacrum obecne jest w życiu kulturalnym miasta od ponad 22 lat. W tym okresie prezentowane były m.in. prace wybitnych twórców polskich, odbywały się liczne koncerty, spotkania naukowców z artystami, Częstochowę odwiedzili również mnisi tybetańscy, którzy w 1997 roku sypali mandale.

- Nadal głównym założeniem jest podejmowanie, poprzez prezentację różnych form sztuki, najbardziej istotnych pytań dotyczących sytuacji człowieka w świecie, jednak najbliższa, ósma edycja będzie to triennale akcji, uczestnictwa, zaproszenia publiczności do działania - poinformowała we wtorek Joanna Matyja z Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Tym razem - jak podała galeria - nie będzie wystaw w salach. Tegoroczne triennale będzie przede wszystkim imprezą opartą o rozliczne akcje uliczne, działania preformatywne i parateatralne.

Triennale zainauguruje artysta i performer Arti Grabowski. - Posługując się językiem ciała wykreuje przestrzeń działania opartą na emocjach, silnych wrażeniach, a w to wszystko postara się wciągnąć widzów - dodała Matyja.

W programie znalazło się również widowisko-happening wg scenariusza Andrzeja Szarka. - Ten artysta z Nowego Sącza wielokrotnie już zadziwiał częstochowskich widzów plenerowymi spektaklami z wykorzystaniem żywego ognia. Tym razem podczas spektaklu "Rzeka-rzecz o oczyszczeniu" - żywioł ognia spotka się z żywiołem wody - poinformowała Matyja.

W ostatnim dniu zaprezentowane zostanie widowisko parateatralne Mariana Panka pt. "Autoportret rytualny w 33 etiudach na 33 czarne parasole, 33 czarne kapelusze i jednego białego gołębia". Artysta postawi pytania dotyczące m.in. porządku i chaosu, jednostki i grupy, subiektywności i obiektywności, natury i kultury, sacrum i profanum.

Pytania o pojmowanie tych dwóch sfer, czyli sacrum i profanum będzie również tematem akcji plakatowej Justyny Rybak.

Dotychczasowe edycje triennale kreowały hasła, w tym m.in. "Człowiek-wiara-sztuka", "Muzeum wyobraźni", "Sztuka wobec zła", "Dom-droga istnienia". Tak będzie i tym razem, ale - jak podkreśla galeria - ujawnienie hasła na ulicach Częstochowy nastąpi w pierwszym dniu triennale.

Impreza potrwa od czwartku do soboty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji