Artykuły

Poznań. "Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi w Polskim

Prapremiera spektaklu "Kwaśne Mleko" Maliny Prześlugi odbędzie się w niedzielę Teatr Polski w Poznaniu. Reżyserem jest Urszula Kijak.

Utwór ten nagrodzono w rozstrzygniętym we wrześniu w Poznaniu konkursie dramaturgicznym Metafory Rzeczywistości. Teatr Polski jako organizator konkursu, rokrocznie kieruje nagrodzone prace do pełnej produkcji scenicznej. "Kwaśne Mleko" to pierwszy dramat w historii konkursu, który został nagrodzony jednocześnie przez jury, dziennikarzy oraz publiczność.

- To jest historia o tragedii matki, która nie chciała swojego dziecka, ale z pewnych względów musiała je mieć; tragedia osoby, która nie potrafi pokochać. Zależało mi, by za pomocą tego tematu odpowiedzieć na ogólne pytania: ile w nas jest potencjału, by czynić zło i skąd to zło się bierze? Dlaczego ludzie robią takie rzeczy? Dlaczego inni ludzie tak łatwo te rzeczy oceniają? - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej Malina Prześluga.

Jak zaznaczyła Urszula Kijak, realizując spektakl "starała się jak najbardziej wczytać w intencje Maliny Prześlugi i zaufać jej tekstowi". Przyznała, że było to trudne zadanie reżyserskie.

- Wyobraźnia Maliny jest absolutnie rozszalała, nie uznająca żadnych ograniczeń. Reguły dramaturgiczne to nie jest coś, czego ona się boi. W związku z tym powołuje do życia takie postaci jak Pierwsza Komórka, Podstawowa Komórka Społeczna, Światłość czy Matka Boska. Następnie to miesza, zderza z Chórem Przechodniów czy Chórem Świętych, skacze między światem żywych a niebem - powiedziała reżyser.

W spektaklu zagrają m.in. Dorota Kuduk, Ewa Szumska, Teresa Kwiatkowska i Małgorzata Peczyńska.

Autorką scenografii i kostiumów jest Dominika Skaza. Muzykę stworzyła Maria Rumińska.

Metafory Rzeczywistości, konkurs na nowy dramat polski poświęcony problematyce współczesnej zorganizowano po raz szósty. Według jego organizatorów, głównym celem przedsięwzięcia jest połączenie oryginalnej twórczości dramaturgicznej z praktyczną realizacją teatralną.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji