Artykuły

Trójmiasto. Rusza plebiscyt "Młody Twórca Kultury"

Są młodzi, są zdolni, wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat będzie można o nich usłyszeć wiele dobrego. To najwybitniejsi młodzi twórcy trójmiejskiej kultury.

Jak co roku nadszedł właśnie czas na kolejną odsłonę nagrody dla młodych twórców kultury - najbardziej prestiżowego lokalnego lauru dla najmłodszych artystów, animatorów, aktywistów, działających na lokalnym polu, ale często mogących się już poszczycić osiągnięciami i popularnością znacznie przekraczającymi lokalne granice. Co roku prezydent Gdańska nagradza najbardziej wyróżniających się spośród nich swoją nagrodą. Od kilku lat laur otrzymują cztery osoby - trzy wybierane są przez kapitułę, w skład której wchodzą przedstawiciele władz miasta, instytucji kulturalnych, a także - laureaci z lat ubiegłych, czwarta zaś wskazana przez czytelników "Gazety Wyborczej" w plebiscycie.

Dziś rozpoczynamy jego kolejną edycję, przedstawiając zarazem tegorocznych kandydatów do nagrody. Jest ich jedenaścioro i, jak co roku, reprezentują najróżniejsze dziedziny działalności twórczej. Łączy ich wielki talent i świetne widoki na przyszłość.

Elżbieta Benkowska - reżyserka filmowa, absolwentka Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Jej film dyplomowy, krótkometrażowa fabuła, zatytułowana "Olena", o parze młodych Ukraińców przejeżdżających przez Polskę w drodze do Szwecji, okazała się prawdziwym objawieniem tegorocznych festiwali filmowych. Największym sukcesem reżyserki było zakwalifikowanie jej dzieła do finału konkursu filmów krótkometrażowych na festiwalu w Cannes.

Amelia Forrest - tancerka, stała członkini zespołu Bałtyckiego Teatru Tańca, do którego dostała się podczas castingu, pokonując blisko 250-osobową konkurencję. Stworzyła pamiętne i zwracające uwagę kreacje w takich spektaklach jak m.in.: "Sen nocy letniej" czy "Cool Fire".

Anna Kalwajtys - artystka zajmująca się sztuką performance, absolwentka Wydziału Rzeźby gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych i Wydziału Intermediów ASP w Poznaniu. Jej działalność została dostrzeżona przez międzynarodowy krąg odbiorców tego typu sztuki, o czym świadczą zaproszenia na festiwale performance m.in. w Wenecji czy Nowym Jorku.

Julia Kurek - artystka multimedialna, tworząca sztukę performance, video i instalacje, absolwentka Wydziału Rzeźby gdańskiej ASP. Dwa powtarzające się wątki jej twórczości to z jednej strony tematyka społeczna, z drugiej - problemy osób niepełnosprawnych. Jej prace prezentowane były na wystawach na kilku kontynentach.

Marcin Malinowski - klarnecista i kompozytor, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej. Jego głównym źródłem inspiracji jest muzyka żydowska, którą traktuje jako punkt wyjścia do oryginalnych, czasem zupełnie niezwykłych poszukiwań. Jest założycielem zespołu Meadow Quartet, który zachwyca recenzentów nagraniami studyjnymi, a publiczność - coraz liczniejszymi występami na żywo.

Karolina Sikora - mezzosopranistka, absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej, znana jest z występów na scenie Opery Bałtyckiej. Ostatnio zachwyciła melomanów niezwykle trudną technicznie rolą Ubicy w spektaklu "Ubu Rex" z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Jej głos usłyszeć można także w przedstawieniach "Eugeniusz Oniegin" i "Carmen".

Anita Wasik - specjalistka w dziedzinie grafiki użytkowej, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Największe sukcesy odnosi w dziedzinie plakatu społecznego, identyfikacji wizualnej i ilustracji. Ma w dorobku kilka nagród zdobytych w międzynarodowych konkursach. Gdyńskie Muzeum Emigracji wydało jej książkę graficzną, zatytułowaną "Emigranci".

Joanna Kuźma - wokalistka, singer/songwriterka, posiadaczka jednego z najciekawszych głosów na polskiej scenie alternatywnej. Karierę zaczynała jeszcze jako nastolatka w zespole indie rockowym Folder, dziś - nie zaprzestając występów w jego składzie, równolegle prowadzi także bardzo udaną karierę solową pod szyldem Asia I Koty. Jej głos można dziś usłyszeć na kilku płytach: zarówno autorskich jak i będących efektem współpracy z różnymi zespołami i efemerycznymi projektami.

Jacek Ryń - projektant i designer, absolwent, a dziś pracownik, gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Autor wielu wysoko cenionych projektów, z których najwięcej zaszczytów przyniósł mu przyrząd do rehabilitacji nadgarstka, uznany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości za jeden z najciekawszych "Polskich produktów przyszłości".

Patryk Zimny - poeta. W jego dorobku literackim znaleźć dziś można dwa tomiki poetyckie wydane w tradycyjnej formie ("Uchoko" z 2010 roku i o dwa lata młodsze "Przejście") oraz jeden audiobook ("Pompy ciepła" z 2010 roku). Jego wiersze trafiły do wielu liczących się periodyków literackich, m.in.: "Odry", "Toposu" czy "Arkadii".

Katarzyna Dałek - aktorka Teatru Wybrzeże, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Na gdańskiej scenie można ją było oglądać m.in. w takich spektaklach jak: "Arabela", "Czarownice z Salem" czy "Amatorki" [na zdjęciu po lewej]. Za tę ostatnią kreację zdobyła nagrodę na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji