Artykuły

Lublin-Puławy. Kulturalny weekend z premierą Passiniego

Długi listopadowy weekend to okres zadumy i refleksji, dlatego organizatorzy wydarzeń kulturalnych postanowili ominąć go szerokim łukiem. W tym roku sprawę komplikuje dodatkowo niedzielna żałoba narodowa wprowadzona po śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Jest jednak kilka miejsc, które warto odwiedzić w najbliższym czasie.

Dzisiaj Paweł Passini zaprasza do Centrum Kultury na premierę swojego najnowszego spektaklu "Ala ma sen" [na zdjęciu] opartego na książkach "Alicja w Krainie Czarów" i "Alicja po drugiej stronie lustra" Lewisa Carrolla. - To opowieść o tym, że nawet jeśli sen jest straszny, trzeba mieć odwagę, by przez niego iść - mówi reżyser spektaklu. Główną bohaterką widowiska jest Ala - rezolutna dziewczynka, która zamiast we wszystko wątpić, stara się we wszystkich uwierzyć. W obsadzie teatru, oprócz Polaków, znaleźli się też aktorzy z Hiszpanii i Ukrainy. Termin premiery nie jest przypadkowy. - To czas, kiedy często rozmawiamy o snach i duchach i kiedy budzą się różne demony, warto więc przyjść na spektakl i zanurzyć się w tym labiryncie - zachęca Passini.

Jutro natomiast rozpocznie się w Puławach czwarta edycja festiwalu muzycznego "Wszystkie strony świata". Mimo ogłoszenia żałoby narodowej, organizatorzy zdecydowali się nie odwoływać zaplanowanego koncertu. Do takiej decyzji skłonił ich podniosły charakter repertuaru.

Festiwal otworzy światowe prawykonanie "II koncertu fortepianowego" Włodka Pawlika. Pierwszego wieczoru usłyszymy ponadto "koncert na orkiestrę smyczkową" Grażyny Bacewicz oraz "Divertimento F-Dur, KV 138" Mozarta. "Wznosimy muzyczne mosty między muzyką poważną, jazzową i ludową. Podobnie jak w roku ubiegłym spoglądamy także w stronę sceny awangardowej i offowej" przekonują organizatorzy zapraszając na puławskie święto muzyki.

W galerii Labirynt od kilku dni oglądać można wystawę "Sztuka domeny publicznej" Krzysztofa Wodiczki, prezentowaną w cyklu "To nie jest film". Pojawiają się w nim artyści wykorzystujący w swoich dziełach technikę wideo. Wodiczko słynie z prac dotykających problemów społecznych, ale nie odcina się od polityki, często wyrażając protest poprzez swoje działania artystyczne. Jego sztuka to najczęściej instalacje z projekcją na różnych budynkach w przestrzeni miejskiej. Z powodu żałoby narodowej odwołano m.in. koncert zespołu Kult w klubie Graffiti (nowy termin to 21 grudnia). Nie odbędzie się też niedzielny spektakl "Pakujemy manatki" w Teatrze Osterwy.

Kalendarz:

SOBOTA

godz. 12-19: Sztuka domeny publicznej, galeria Labirynt, wstęp wolny

godz. 18: Ala ma sen, Centrum Kultury, bilety: 10-30 zł

NIEDZIELA

godz. 12-19: Sztuka domeny publicznej, galeria Labirynt, wstęp wolny

g. 19: Wszystkie strony świata, Puławski Dom Chemika, Bilety: 10 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji