Artykuły

Nie bójmy się Czerwonych nosów

Teatr Nowy z Poznania przy­wiózł na Warszawskie Spotkania Teatralne sztukę współczesnego pisarza angielskiego Petera Bar-nesa "Czerwone nosy". W pro­gramie spektaklu możemy sobie poczytać m.in. o średniowiecz­nych trupach teatralnych i bi­czownikach, epidemiach i tań­cach śmierci, o religii i polity­ce. Możemy też doszukać się wskazówek określających kieru­nek interpretacyjny wybrany przez reżysera oraz uprzedzenia (czy obserwacje) autora. I tak, w zręcznie napisanym eseiku Sergiusz Sterna-Wachowiak py­ta: "Ale czym staje się sztuka artysty, gdy biegunami świata znów są uległość i wiara? (...)". I odpowiada: "Sztuka ustanawia kręgosłup świata". Ej, czy nie przesadnie? Możemy zauważyć: Sztuka, ale jaka? Gdy jednak Ewa Elandt pisze o Barnesie, że: stosując różne środki styli­styczne, głównie satyrę i grote­skę ukazuje bankructwo wszel­kich dotychczasowych wartości, szczególnie zaś autorytetu religii (podkr. red.) - to już wiemy o co chodzi.

Historia księdza Flote i błazeńskiej wspólnoty - to histo­ria grupy ludzi, których autor przeciwstawił psychozie śmierci spowszedniałej za przyczyną za­razy, masochizmowi biczowni­ków, drapieżnej chciwości Kru­ków - tragarzy zwłok. Słusz­nie. Gdy jednak autor podpo­wiada, a reżyser realizuje scen­ki, w których Lefranc i Pellico "intensywnie kopulują z dziew­czynkami" (cytat z programu), a była zakonnica niecierpliwie czeka na gwałt, gdy sypią się ze sceny wulgarności, a śmiech staje się coraz bardziej rechotliwy - to już granice sztuki za­czynają się chwiać, rozpływać. Nie oburzamy się na dosadność w wyrażaniu swojej religijności przez człowieka średniowieczne­go. Gdy jednak dziś przywołuje się postacie Boga Ojca czy Ma­ryi jako żywych kukiełek z przyprawionymi czerwonymi no­sami - to już mamy do czynie­nia ze świadomym szydzeniem z przekonań religijnych i po pro­stu ze szmirą.

"Czerwone nosy" wojują orę­żem śmiechu z chrześcijaństwem, Kościołem, katolicyzmem. Autor i reżyser myślą, że nas zarechoczą. Płonne to nadzieje.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji