Artykuły

Łódź. Kultura chrześcijańska za darmo

Znany jest już program XVII Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej. Wśród prawie 30 wydarzeń są koncerty, spektakle teatralne i wystawy malarstwa. Organizatorzy przygotowali 16 tys. bezpłatnych wejściówek.

Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej rozpocznie się w przyszłym tygodniu, ale miejsca można rezerwować już od soboty.

- Będziemy przeżywać kolejne święto sztuki, to dla nas czas radości - mówi ks. Waldemar Sondka, dyrektor imprezy i duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji łódzkiej. - Festiwal zbiega się w czasie z 20-leciem Kościoła Środowisk Twórczych. 20 lat temu ksiądz abp Władysław Ziółek przekazał tę świątynię artystom i twórcom. Przez te wszystkie lata staramy się wcielać w życie myśl Jana Kochanowskiego z "Psałterza Dawidów": "Ochotną myśl, ochotne serce w sobie czuję. Nowy psalm Panu, nową pieśń gotuję".

Przez 15 dni festiwalu (od 3 do 17 listopada) na uczestników będą czekać wernisaże fotografii i malarstwa, wieczory poetyckie, spektakle teatralne oraz koncerty - łącznie 28 wydarzeń.

Podczas festiwalu wystąpią artyści z 12 krajów, m.in. z Włoch, Węgier, Niemiec, Ukrainy i Belgii. Najważniejszymi punktami programu są: "Opus Sacrum. Opus Profanum", wystawa dzieł malarzy polskich ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, m.in. Jacka Malczewskiego, Jana Matejki i Henryka Siemiradzkiego, oraz koncert The King's Singers, wszechstronny sekstet z Wielkiej Brytanii wykonujący muzykę renesansową, folk i pop. Z zagranicy przyjadą także m.in. armeński raper Arci, ukraiński zespół ludowy Drewo czy chór Katolickiego Uniwersytetu z Rużomberku na Słowacji.

Podczas festiwalu będzie można obejrzeć spektakle "Zwiastowanie" i "Quo vadis" Teatru Polskiego w Warszawie, pokazy Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Spośród koncertów na uwagę zasługują występy Jagodziński Trio, cenionego zespołu jazzowego, który wraz z Agnieszką Wilczyńską wykona aranżacje ewangelickich pieśni, oraz 2Tm2,3 - grupy grającej subtelną muzykę akustyczną, choć tworzonej przez liderów znanych rockowych formacji: Luxtorpedy i Armii.

Wydarzenia festiwalowe będą organizowane w 11 miejscach, m.in. w Teatrze Powszechnym, Centralnym Muzeum Włókiennictwa i klubie Wytwórnia. Oprócz tego festiwal pojawi się także w nowych przestrzeniach: Sali Koncertowej Akademii Muzycznej oraz Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych.

Organizatorzy przygotowali 16 tys. miejsc dla widzów. Karty wstępu na wszystkie wydarzenia festiwalu wydawane są w formie bezpłatnych zaproszeń. Można się po nie zgłaszać do biura festiwalu działającego od najbliższej soboty (z wyjątkiem 1 listopada) w godz. 10-18 przy Kościele Środowisk Twórczych (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22). Każda osoba może pobrać dwa zaproszenia na dowolnie wybrane wydarzenie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji