Artykuły

Sopot. Recital "W skali Richtera" w Teatrze na Plaży

31 października o godz. 19 w Teatrze na Plaży w Sopocie odbędzie się premiera recitalu Marka Richtera "W skali Richtera".

"W skali Richtera" - recital do wierszy Krzysztofa Cezarego Buszmana z muzyką Marka Richtera, to projekt całkowicie autorski, po ostatniej płycie "Wiem" wynikający z niekończącej się fascynacji gdańskim poetą.

Powstanie nowej muzyki i promocja nowych wierszy, pozwoli nam zainteresować nie tylko środowiska wrażliwe na poezję, ale mamy nadzieję na koncerty typowo komercyjne, bez podziału na grupy wiekowe, chcemy dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Dla tego, muzyka do poezji jest celowo podana w przystępny sposób, melodyjny i często z popowym, ludowym, jazowym i trochę rockowym zabarwieniem. W interpretacji wokalnej aktor, wokalista unika nadmiernych emocji i ekspresji, znanej z typowych dla tego gatunku. Dając tym samym miejsce dla szerszego odbioru poezji, pozwala dostroić się do indywidualnej wrażliwości, estetyki muzycznej, emocji, czy temperamentu słuchacza.

Zespół składa się z trzech osób; wokalista (gitara, ukulele) - Marek Richter, Krzysztof Wojciechowski - instrumenty perkusyjne, duduk, akordeon, pianino, Krzysztof Słomkowski - kontrabas.

Marek Richter - kompozytor, wokal, gitara, ukulele

Aktor, menadżer i współtwórca Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Dzięki jego inicjatywie na sopockiej plaży powstał budynek teatru, w którym od roku 1994 do 1999 prowadził teatr i organizował "Lato teatralne". Stworzył bazę administracyjno-prawną teatru (Fundacja ART. - 2000) kierując nią jako prezes. W roku 1999 odchodzi z Atelier,  grając gościnnie w innych teatrach dramatycznych; Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Jaracza w Olsztynie, Teatrze Dramatycznym w Elblągu, Teatrze Bagatela w Krakowie, teatrze Małym i scenie kameralnej teatru Narodowego w Warszawie Zatrudniony w agencji filmowej Plan - Aktor i JMC - Studio w Warszawie.

Agnieszka Osiecka napisała dla niego wiele piosenek, które można było usłyszeć w spektaklach Teatru Atelier oraz na płytach CD: "Pięć oceanów", "Ostatnie bolero", "Apetyt na życie". Jego aktorskie interpretacje piosenek zawsze wzbudzały ogromne zainteresowanie krytyków i miłośników poezji, nie tylko w naszym kraju. Koncertował w Niemczech, USA i licznych koncertach w całej Polsce . Współpracował z kompozytorami; Ewą Kornecką, Zygmuntem Koniecznym, Przemysławem Gintrowskim, Jerzym Satanowskim. Śpiewał w towarzystwie Ewy Bem, Hanny Banaszak, Ewy Błaszczyk, Marzeny Trybała, Justyny Szafran, Barbary Dziekan, Mirka Czyżykiewicza

W Teatrze Atelier współpracował z poetką Grażyną Orlińską. Do jej wierszy powstał recital "To miał być żart". Zaśpiewał też na jej płycie "Sopocki Nokturn". Po wieloletniej przerwie, zainspirowany poezją Krzysztofa Cezarego Buszmana zapragnął znowu śpiewać. Zajął się kompozycją piosenek, które znajdują się w nowym recitalu i płycie CD pod tytułem "Wiem". W przygotowaniu nowy autorski projekt, recital "W skali Richtera". Premiera 30.10.2013 w Teatrze na Plaży w Sopocie.

Prowadzi zajęcia teatralne w Teatrze Junior. Prowadził grupę teatralną na Uczelni Wyższej Ateneum w Gdańsku przy współpracy z Centrum Akademickim w Gdańsku. Urodził się 29.02.1964 r. w Gdyni. Absolwent Studio Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej  w Gdyni (1990). Solista Teatru Muzycznego w Gdyni od 2005 roku.

***

Teksty - Krzysztof Cezary Buszman

Urodził się w Gdańsku w 1967 roku. Poeta, autor piosenek, podróżnik. W 1997 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii. Powołuje tam do życia Agencję Promocji Kultury Polskiej. Działa w Union of Polish Writers Abroad - Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie (obecnie w zarządzie), przyjęty do Polskiego Stowarzyszenia Autorów Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie z siedziba w Paryżu. Obecnie przebywa i tworzy w Polsce. Promotorką poety była Agnieszka Osiecka.

Do jego wierszy muzykę komponują wybitni polscy kompozytorzy - Nahorny, Korcz, Sent, Chojnacki i inni Na potrzeby audycji literackich zostały nagrane wiersze poety w interpretacji Krzysztofa Kolbergera pt. "Wiersze zawieruszone". Płyta ta po śmierci aktora osiągnęła szczyty list sprzedawalności.

Bilety w cenie 25 zł do nabycia na stronie teatru: www.teatrnaplazy.pl

W SKALI RICHTERA - PREMIERA RECITALU MARKA RICHTERA - 31.10.2013, godz. 19.00

Teatr na Plaży

al. Mamuszki 2, 81-718 Sopot

tel. 58 555 22 34, fax. 58 555 22 36

www.teatrnaplazy.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji