Artykuły

Katowice. Wręczono nagrody im. Karola Miarki

Zbigniew Kościów, prof. Andrzej Linert, prof. Stanisława Sochacka, prof. Wojciech Świątkiewicz, dr Bogdan Wszołek to tegoroczni laureaci Nagrody im. Karola Miarki, wyróżnienia przyznawanego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i nauki.

Wyróżnienia wręczono we wtorek w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, osobom, które upowszechniając wiedzę i kulturę, wzbogacają tym samym dorobek województw opolskiego i śląskiego. Nagroda przypomina też postać Karola Miarki - urodzonego w Pielgrzymowicach nieopodal Jastrzębia Zdroju, wybitnego działacza narodowego na Górnym Śląsku, który odcisnął trwały ślad w śląskiej kulturze.

Wicemarszałek woj. opolskiego Barbara Kamińska podkreślała podczas uroczystości, że Karol Miarka był "symbolem prawdziwego Górnoślązaka". "W swoim działaniu i życiu przekazywał takie wartości, które są wartościami ponadczasowymi, które powodują, że nasze regiony rozwijają się na właściwych wartościach zachowując dziedzictwo, tożsamość i to, co jest najważniejsze - właściwy poziom rozwoju kultury" - powiedziała Kamińska. "Nagroda Karola Miarki jest dla osób, które są w stanie przedstawić owoce swojego życia" - dodał marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła.

Dotąd uhonorowano ponad 120 osób. Wśród tegorocznych wyróżnionych znaleźli się astronom, muzyk, znawca literatury, filolog, socjolog.

Zbigniew Kościów to krytyk i pisarz muzyczny, muzyk i pedagog. Współpracował dotąd z prasą polską, serbołużycką, ormiańską, ukraińską, wydał ok. 30 książek poświęconych kulturze muzycznej, które uznaje się za "dzieło kronikarskie opolskiej kultury muzycznej".

Prof. Andrzej Linert jest historykiem teatru i publicystą. Od początku swojej pracy naukowo-badawczej koncentruje się na historii i dokumentacji działalności artystycznej teatrów dramatycznych, lalkowych i amatorskich Górnego Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego.

Prof. Stanisława Sochacka to filolog, językoznawca i slawista. Kierując badaniami w Instytucie Śląskim i na Uniwersytecie Opolskim wniosła twórczy wkład w rozwój wiedzy o polskiej kulturze i języku polskim na Śląsku.

Prof. Wojciech Świątkiewicz jest dyrektorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz wybitnym znawcą problematyki dotyczącej społeczno-kulturowych uwarunkowań wzorów religijności. W kręgu jego zainteresowań są również takie zagadnienia jak m.in. religia a tożsamość kulturowa, wzory kulturowe praktyk religijnych, religia a polityka.

Dr Bogdan Wszołek, to astronom oraz prezes Stowarzyszenia Astronomia Nova. W 2006 roku, po wielu latach starań uruchomił planetarium w Częstochowie oraz sprowadził z USA nowoczesny, cyfrowy system do projekcji. Obecnie organizuje w nim m.in. cykliczne konferencje naukowe o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Nagrody im. Karola Miarki wręczane są od 1983 roku. Wśród dotychczas nagrodzonych znaleźli się m.in. twórca Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk prof. Stanisław Hadyna, kompozytorzy Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar, senator Dorota Simonides, ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol, metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup ewangelicki Tadeusz Szurman oraz wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek.

Karol Miarka (1825-1882) był wybitnym polskim działaczem narodowym na Górnym Śląsku. Pracował jako organista i nauczyciel, angażując się w obronę polskich dzieci przed germanizacją. W 1869 roku rozpoczął w Królewskiej Hucie wydawanie pisma "Katolik", które szybko stało się najpopularniejszą gazetą polskojęzyczną na Górnym Śląsku. Był prześladowany przez władze niemieckie za działania na rzecz umocnienia polskiej tożsamości narodowej i podniesienia poziomu oświaty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji