Artykuły

Dybuk

"Dybuk" to tytuł napisanej w roku 1919, wielokrotnie wystawianej sztuki Szymona Anskiego (1863-1920; wła­ściwe nazwisko Solomon Zainwil Rapaport), pisarza żydowskiego tworzą­cego po rosyjsku i od 1904 w jidysz.

Do historii przeszła inscenizacja z roku 1922, zrealizowana przez hebrajski teatr Habima, w reżyserii Eugeniusza Wachtangowa. Zdaniem nie­których historyków kina, pobudzający wyobraźnię, tajemniczy utwór Anskie­go miał też wpływ na niemiecki ekspresjonizm filmowy.

Dybuk (z hebrajskiego: dibbuk) oznacza połączenie, przywiązanie. W folklorze żydowskim tym mianem określano duszę zmarłego grzesznika, która zamieszkała w ciele osoby żyjącej.

Agnieszka Holland twierdzi, że "Dybuk" to właściwie połączenie "Romea i Julii" z "Egzorcystą", tyle że w "Egzorcyście" opętanie ma wyraź­nie negatywny charakter. - W sztuce Anskiego rzecz jest ambiwalentna. W ciało bohaterki wstępuje dusza uko­chanego. Lea jest szczęśliwa, czując obecność Chamana. Kiedy on opusz­cza jej ciało, ona umiera. I jest to wła­ściwie happy end. Teraz będą mogli się połączyć na zawsze.

W rozmowie dla miesięcznika "Ki­no" reżyserka stwierdziła też, że zale­żało jej na jak najbardziej naturalnym pokazaniu chasydzkiego folkloru. Dla­tego przygotowując adaptację "Dybu­ka" odrzuciła rodzajowość i malowniczość, "poetyzowanie", a także ekspresjonistyczne czy romantyczne "klima­ty". Do wyobrażeń reżyserki dostoso­wali się autorzy scenografii, Ewa i An­drzej Przybyłowie, projektując superrealistyczne dekoracje. Operator Jacek Petrycki zadbał o wyraziste światło bez ekspresjonistycznej stylizacji. Fi­lologiczny, "zwyczajny" przekład Mi­chała Friedmana pozwolił aktorom za­grać zgodnie z intencjami reżyserki. W postać głównej bohaterki wcieliła się Dominika Ostałowska, w Chanana - Rafał Maćkowiak. Wystąpili także: Adam Ferency, Gołda Tencer, Jolanta Fraszyńska, Rafał Mohr, Marek Bargiełowski, Władysław Kowalski i inni. Autorem muzyki jest Jerzy Sata­nowski. Choreografię opracował Jan Szurmiej, a teksty pieśni - Jan Wołek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji