Artykuły

Antywojenna „Misja” i antybohater

Misja — najnowszy spektakl Teatru im. Stefana Żeromskiego — to wielowariantowa opowieść o antybohaterze. Włodzimierz N. ucieka nie tylko od wyimaginowanych i absurdalnych misji wojennych.

Dramaturga Michała Buszewicza zainspirowała historia odnalezionego zimą w tatrzańskim szałasie weterana wojny w Iraku. Spektakl to nie dokument, lecz pytanie o motywy jego ucieczki od świata.

Na scenie od początku mamy trzech Włodzimierzów, którzy rozpoczynają zakrojone na szeroką skalę poszukiwania samego siebie.

Włodzimierz Wojciecha Niemczyka to momentami psychopata z filmów wojennych, a debiutującego na kieleckiej scenie Michała Wanio — szukający wolności nastolatek.

Grzeczny Włodek Andrzeja Platy niemal zlewa się z tłem.

Sny Włodzimierza są groteskowe, wojsko, rodzinę widzimy w krzywym zwierciadle. Ale to, co śmieszy, daje też do myślenia. Misja nie porusza tak emocjonalnie jak choćby Jądro ciemności. Wymaga skupienia. „Nie będziemy się cackać” — zapowiada Włodek, ale spektakl nie jest brutalny.

Dostajemy nie tylko antywojenny głos w dosłownym znaczeniu. Bohater, a raczej antybohater, ucieka od opresyjnej rodziny, wojny damsko-męskiej, bagażu historii, patriarchalnej konieczności okazywania męstwa. Co by było, gdyby husaria pod Wiedniem przeżywała stres bojowy, a żołnierze drugiej wojny światowej zrobili sobie ferie zimowe?

W sztuce to kobiety wysyłają Włodka na wojnę i nie chcą przyjąć, gdy wraca psychicznie okaleczony. Wiele mamy wersji spotkania Żony (Wiktoria Kulaszewska) z Włodzimierzem. To ona pyta: „A mógł nie jechać?” Nikt nie odpowiada.

W pamięci pozostaje Edward Janaszek wygłaszający mowę nad ciałem poległego w wojnie z Czechami, którzy nas sprowokowali. Na koniec Niemczyk hipnotyzuje entomologicznym monologiem. Świat bez wojen to nuda. Ciekawie jest, gdy można popłakać nad konającym stworzeniem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji