Artykuły

Iwona Bielska jako królowa Elżbieta

Na zakończonym w niedzielę w Kaliszu festiwalu sztuki aktor­skiej jedną z głównych nagród otrzymała Iwona Bielska, aktorka z Krakowa, za rolę Elżbiety I w sztuce Esther Vilar "Królowa i Szekspir", opowiadającej o osta­tnim dniu życia królowej Anglii. Bielska w roli siedemdziesięcioletniej, umierającej Elżbiety odważy­ła się zagrać starość, chorobę i śmierć. Zanim ubiorą ją w szaty, królowa Anglii wygląda jak manekin, bez peruki, z kępkami rzad­kich włosów na łysej czaszce. Co chwila zanosi się od astmatyczne­go kaszlu, od którego puchną uszy. Kiedy jednak pokaże się w pełnym przepychu stroju, z berłem i diade­mem, z truchła rodzi się władczy­ni, która do końca nie poddaje się śmierci.

Bielska gra kogoś, kto czepia się życia ostatkiem sił, najpotężniejszą władczynię Europy, która nie po­trafi samodzielnie wstać z tronu. Kiedy wreszcie wstanie, porusza się jak na szczudłach, sztywno i niepewnie, zawinięta w kokon swojej królewskiej sukni, wypro­stowana jakby połknęła kij. Ale w jej oczach, w złośliwych docin­kach, w głośnym śmiechu tli się jeszcze siła, która wywołuje po­dziw i strach świadków tej sceny.

Rola Bielskiej ma bowiem jeszcze jeden poziom: Elżbieta gra spek­takl umierania przed Williamem Szekspirem, sprowadzonym, by opisał ostatnie chwile królowej. Majestat i siła są jedynie aktorską grą, w rzeczywistości królowa jest starą i słabą kobietą, która boi się śmierci.

Oczywiście Esther Vilar to nie Szekspir, nie ma tu powikłanej psychologii ani filozofii, ale rola Bielskiej podnosi dramat o kilka pięter. Kiedy na łożu śmierci od­mawia słabnącym głosem swoje przewrotne wyznanie wiary w piękno życia, mądrość natury i nieśmiertelność dzieł Szekspira, wydaje się, że to umiera nie Elżbieta, ale Hamlet, Król Lear i Otello razem wzięci.

To pierwszy znany mi przypa­dek szekspirowskiej roli w sztuce, której nie napisał William Szek­spir.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji