Artykuły

Wilno. "Nasza klasa" w Litewskim Teatrze Narodowym

Bez wątpienie po premierze "Naszej klasy" w Wilnie pojawią się głosy, że sztuka dzieje się w Polsce, a my Litwini nie mamy z tym nic wspólnego. Tutaj próbuje się wypisać nas z Holokaustu, wypchnąć wspomnienia w sferę nieświadomości.

Ścieżki do miejsc masowych zbrodni, których na Litwie było ponad 200 są zarośnięte trawą i żadne z nich nie znalazło swojego miejsca w Uniwersalnej Litewskiej Encyklopedii. To nie o nas, to nie my. A przecież jest to najtragiczniejsza karta litewskiej historii i palący problem moralnej odpowiedzialności całego współczesnego społeczeństwa /z. mat. Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego/.

Litewska premiera "Naszej klasy" Tadeusza Słobodzianka odbędzie się 20 września 2013 roku. Autorem przekładu jest Rolandas Rastauskas. Spektakl reżyseruje Yana Ross.

Ta sztuka dla litewskich widzów jest sprawdzianem siły - czy można spojrzeć w przeszłość? Czy można godnie dostrzec i przyjąć odpowiedzialność za historyczną przyszłość? Czy da się zrozumieć i przeżyć to, co niewątpliwie widzieli nasi dziadkowie i zabrali ze sobą do grobów? Ta historia o wieloletnich przyjaciołach, znajomych od szkolnej ławki do grobowej deski jest wstrząsająca. Zazwyczaj nie określam, dla kogo przeznaczony jest spektakl, ale w tym przypadku - właśnie dla Litwinów, żyjących dłużej niż my. W pracy z aktorami to szczególnie ważne - mówienie nie abstrakcyjnie o Polsce, ale konkretnie - o Litwie. Tutaj nie trzeba żadnych metafor - w litewskim teatrze jest ich dość. Tu potrzebna jest szczerość i w żadnym wypadku nie musimy szukać bohaterów albo wrogów. Trzeba dostrzec człowieka, a nie metaforę. - mówiła o spektaklu reżyserka

Yana Ross urodziła się w 1973 roku w Moskwie. Studiowała w moskiewskim GITIS i Yale School of Drama. Wystawiała m.in. "Makbeta" W. Szekspira w berlińskim Volksbühne am-Rosa-Luxemburg Platz; "A Kingdom in the Snow" L. Arias, w Performance Space 122 w Nowym Jorku. Współpracowała z Elfride Jelinek, wystawiając jej sztuki "Bambiland" (Oskaras Koršunovas Teatras), "Śpiącą królewnę" (SPAF w Korei Południowej) i "Rehnitz" (Węgierski Teatr Narodowy). Stypendystka Fundacji Fulbrighta.

"Nasza klasa" na świecie

Od prapremiery "Naszej klasy" w londyńskim National Theatre w 2009 r. sztuka była grana była w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych (w Filadelfii, Waszyngtonie, Minnesocie, Los Angeles, Pittsburgu), Hiszpanii, Włoszech, Czechach, Japonii, na Węgrzech i w Brazylii.

We wrześniu 2012 r. w Teatrze Narodowym w Budapeszcie otrzymała Nagrodę Krytyków Teatralnych za najlepszy spektakl (reż. Gábor Máté) poprzedniego sezonu. W Tokio w lutym 2013 r. zdobyła Wielką Nagrodę Teatralną Yomiuri za najlepszy spektakl.

W marcu 2013 r. "Naszą klasę" pokazano w Moskwie podczas 19. edycji festiwalu Złota Maska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji