Artykuły

Białystok. Maria Żynel i Przystanek Młodzi

Gazeta Wyborcza - Białystok zakończyła przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej edycji Przystanku Młodzi. Ale do końca miesiąca prezenuje kolejne zgłoszone osoby. Dzisiaj aktorka, reżyserka, pedagog Maria Żynel - wielu znana też jako jedna z Południc - członkiń zespołu.

Czym się na co dzień zajmuje kandydatka do wyróżnienia "Gazety" - w nadesłanym zgłoszeniu przybliża Stowarzyszenie "Fabryka Bestsellerów":

"Myślę Maria Żynel - mówię teatr [absolwentka kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej w Białymstoku i studentka V roku reżyserii na tym wydziale - red.]. Teatr awangardowy, żywej formy, kameralny, zaskakujący wizualnie. Teatr bez własnej sceny, za to z coraz bardziej znaczącym szyldem Malabar Hotel. Maria jest członkinią zespołu, to ona była pomysłodawczynią i autorką scenografii do kilkukrotnie nagradzanego w kraju spektaklu "Alicja?" (reż. Marcin Bikowski), w którym z wielkim wyczuciem (równowagi także - buty na kilkunastocentymetrowych obcasach) zagrała tytułową rolę ni to baśniowej dziewczynki w króliczej norze, ni to nuworyszki w inteligenckim teatralnym światku sypiącej jak z rękawa przekręconymi definicjami i pojęciami. Występuje też w kilku innych realizacjach Malabaru: "Skrawkach", "Kąsaniu" oraz "Sprawie Dantona. Samowywiadzie" - ten ostatni także wyprodukowała.

Poza kreacją roli interesuje ją przestrzeń sceniczna, zaprojektowała kostiumy m.in. do "Skrawków" i "Alicji?" oraz odpowiadała za scenografię kilku spektakli, m.in. "Straszne dzieci" (reż. T. Czarnecki, Teatr Muzyczny w Gdyni). O kostiumy dba zresztą nie tylko na deskach teatru - jest też autorką koncertowej stylizacji dziewczyn z zespołu Południce, z którymi śpiewa od początku jego istnienia. Z Południcami wyśpiewała pierwsze miejsce w kategorii folklor rekonstruowany na 46. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz nagrała płytę "Południce/Elektronice" będącą połączeniem tradycyjnych pieśni białoruskich, ukraińskich i podlaskich z elektronicznymi brzmieniami. Od kilku lat mierzy się również z najważniejszą teatralną rolą - reżysera. Jako studentka reżyserii na białostockim wydziale Akademii Teatralnej zrealizowała autorski spektakl "Nie-lot" opowiadający o dojrzewaniu i poszukiwaniu odwagi do spełniania marzeń. Jako asystentka współpracowała przy dobrze znanych białostockiej publiczności przedstawieniach "Jest królik na księżycu" (reż. Charlot Lemoine/Tania Castaing) oraz "Capuleti Montecchi" (reż. Rusłan Kudaszow). Obecnie pracuje ze studentami akademii nad swoim dyplomem - "Nieskończoną historią", której premierę zobaczymy w listopadzie tego roku.

Na swoim koncie ma też reżyserię klipu Południc do piosenki "Mamo, moja mamo", który w internecie obejrzało już ponad 25 tys. osób.

Maria prowadzi zajęcia z interpretacji piosenki aktorskiej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej, wcześniej zaś jako arteterapeutka realizowała cykl warsztatów teatralnych z osobami niewidomymi i niedowidzącymi.

Dwukrotnie otrzymała stypendium prezydenta miasta Białegostoku "Młodzi Twórcy" oraz stypendium funduszu "Młode Talenty" ZASP i Polskiego Stowarzyszenia Estradowego. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów szkół artystycznych.

W tegorocznej edycji przedstawiliśmy:

* Pawła Makowieckiego - pomysłodawcę i współzałożyciela Współpracowni

* Łukasza Sakowicza - założyciela Studia Tańca & Fitness "Latin Studio" w Białymstoku.

* Hannę Domurat - miłośniczkę żagli i drużynową 59. Białostockiej Wodnej Drużyny Wędrowniczej "Czemu by nie"

* Paulę Maję Dzienis - szefową Zespołu Pilota Chorągwi Białostockiej ZHP, komendantkę Chorągwianego Obozu Żeglarskiego w Staczach.

* Marcina Kruhleja - społecznika, założyciela pierwszego w regionie Centrum Integracji Społecznej, wiceprezesa Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok.

* Karolinę Maksimowicz - projektantkę, performerkę odpowiedzialną m.in. za aranżację scenografii i przestrzeni Festiwalu Original Source Up To Date na Węglowej.

* Pawła Matyszewskiego - młodego artystę, którego prace prezentowane są m.in. w Galerii Arsenał.

* Sebastiana Kochańca - współpracownika Galerii Arsenał, opiekuna wystaw, recenzenta sztuki.

* Miss God - Joanna Zubrycka wokalistka, kompozytorka, producentka muzyczna i aktorka

* Overdriven - Bartosz Niedźwiecki białostocki multiinstrumentalista i producent muzyczny

* Młody Wschód - ostatnie miesiące działania portalu (www.mlodywschod.pl) to wynik intensywnej działalności czterech osób: Anny Szczurak, Justyny Rogowskiej, Justyny Tuchlińskiej i Piotra Suszczyńskiego

* Jolantę Skarzyńską - koordynatorkę wolontariatu w fundacji Pomóż Im

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji