Artykuły

Warszawa. I Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier

Spektakle z audiodeskrypcją, pokazy filmów z przygotowanymi napisami, dyskusje i zwiedzanie wystaw tłumaczone na język migowy to niektóre z wydarzeń przygotowanych w ramach I Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier, który oficjalnie rozpoczyna się 27 września.

W Warszawskim Tygodniu Kultury Bez Barier weźmie udział 30 instytucji i organizacji m.in. Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Teatr Studio, TR Warszawa, Teatr Powszechny, Muzeum Powstania Warszawskiego, Galeria Zachęta, Muzeum Narodowe, Muzeum Pałac w Wilanowie i Muzeum Fryderyka Chopina.

- Celem Tygodnia jest przede wszystkim udostępnienie kultury osobom do tej pory z niej wykluczanym, dostosowanie dla nich oferty kulturalnej. My często nie wiemy, którą imprezę kulturalną wybrać, a osoby niepełnosprawne czekają, by chociaż jedno wydarzenie było dla nich dostępne. Myśląc o niepełnosprawnych mówimy nie tylko o osobach poruszających się na wózkach, ale także niewidomych, niesłyszących czy głuchoniewidomych, których może na co dzień trudniej zauważyć - opowiadała podczas środowej konferencji prasowej prezes Zarządu Fundacji Kultury Bez Barier Anna Żórawska.

W ramach Tygodnia zorganizowanych zostanie ok. 50 wydarzeń. Będą to spektakle, wystawy, spacery, spotkania, warsztaty, seanse filmowe czy zajęcia taneczne. - Na początku miał to być tylko weekend, ale w związku z dużą liczbą zgłaszających się instytucji, powstał Tydzień, który w praktyce potrwa aż 11 dni - zaakcentowała Żórawska. W pierwszym tygodniu października w stolicy uruchomionych ma zostać także siedem centrów informatycznych wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- To pierwsza tego typu inicjatywa w stolicy. Chcemy przede wszystkim podkreślić, że osoby niepełnosprawne są takimi samymi odbiorcami kultury. A często nawet, jeśli nie mają pełnej pracy zawodowej, mają więcej czasu, by w tym życiu kulturalnym uczestniczyć. Chcemy też pokazać instytucjom kultury, że otwarcie się na niepełnosprawnych gości nie jest trudne, a potrzebne tu nakłady finansowe nie są duże. To, co pokażemy podczas tego Tygodnia to nie jest też jednorazowa akcja, ale związana ze zmianami zachodzącymi w mieście zmierzającymi do ułatwienia poruszania się osób z niepełnosprawnościami - podkreśliła obecna na konferencji prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zaznaczyła, że równemu dostępowi do warszawskiej kultury ma być poświęcony powstający projekt operacyjny Kultura bez barier stworzony na podstawie przyjętego wiosną 2012 r. warszawskiego Programu Rozwoju Kultury. Ma on dotyczyć m.in. kwestii związanych z dostępnością oferty kulturalnej dla osób z niepełnosprawnościami, odpowiednim stanem infrastruktury oraz przygotowaniem do współpracy pracowników instytucji kulturalnych i samych niepełnosprawnych. Projekt jest obecnie omawiany przez Zespół Sterujący Programu Rozwoju Kultury.

Przedstawiciele władz miasta przypominają też, że od 2010 r. obowiązuje Warszawski Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Ratusz wskazuje także na inicjatywy podjęte z myślą o niepełnosprawnych m.in. powstanie Stołecznego Centrum Osób Niepełnosprawnych, finansowanie przez dzielnice przejazdów blisko 1500 niepełnosprawnych dzieci do szkół i innych placówek czy uruchomieniu czterech mieszkań treningowych, w których osoby niepełnosprawne pod okiem trenerów uczą się samodzielnie funkcjonować.

Od 1 grudnia 2012 r., jak informuje ratusz, niepełnosprawni warszawiacy korzystają też z bezpłatnej pomocy specjalistów m.in. psychologów, pedagogów, terapeutów zajęciowych i logopedów. W ramach zadań dofinansowanych przez m.st. Warszawę cztery organizacje pozarządowe prowadzić będą także różnorodne działania aktywizujące niepełnosprawnych m.in. grupy wsparcia, porady indywidualne i doradztwo zawodowe.

Coraz bardziej przyjazna niepełnosprawnym pasażerom jest również komunikacja miejska. Jak dodają przedstawiciele władz miasta, w ciągu ostatnich kilku lat miejskie spółki transportowe kupiły ponad 1 tys. nowych niskopodłogowych pojazdów, wyposażonych w guziki z napisami w alfabecie Braille'a, pochylnie wjazdowe i dodatkowe przyciski dla osób z niepełnosprawnościami.

I Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier potrwa do 6 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji