Artykuły

Żywy trup

"Żywy trup" należy do tych nielicznych utworów scenicznych wielkiego pisarza rosyjskiego, Lwa Tołstoja, które do dziś jesz­cze trafiają na deski teatralne. Sztuka, napisana w roku 1900, wy­stawiona została po raz pierwszy dopiero w rok po śmierci autora. Jej prapremiera odbyła się w Moskiewskim Teatrze Artystycz­nym. W tym samym zresztą roku odbyła się polska premiera tej sztuki. Główną postać, Protasowa, grał Karol Adwentowicz.

Bohater sztuki, Fiodor Wasiliewicz Protasow, jest jedną z naj­ciekawszych postaci w literaturze dramatycznej. Nic też dziwnego, że grali tę rolę wybitni aktorzy. U nas był nim również Aleksan­der Zelwerowicz, a w telewizyj­nym spektaklu w roli głównej wystąpi Andrzej Łapicki, zarazem reżyser przedstawienia. Jeszcze w roku 1894 zanotował Tołstoj w swoim dzienniku: "Przyszła mi do głowy jasna myśl do opowieści... o dwóch ludziach: jednym rozwiązłym, zagubionym, upadłym do stopnia pogardy - z dobroci; i innym - zewnętrznie porządnym, czcigodnym, powsze­chnie szanowanym, za opanowa­nie, nie - miłość". Pomysł został przeniesiony na papier w formie sztuki. Schematu fabularnego do­starczyła znana swego czasu spra­wa sądowa, w której, by ułatwić swej żonie powtórne małżeństwo, mąż pozoruje samobójstwo.

Podobnie wygląda w "Żywym trupie" historia Fiedi Protasowa, owego człowieka, którego dobroć zgubiła i zepchnęła na dno upo­dlenia. Człowieka, którego protest przeciwko zakłamaniu i fałszowi życia wyraża się w ten nader nie­codzienny, acz niewątpliwie bar­dzo malowniczy sposób. W tele­wizyjnym przedstawieniu, które zobaczymy 9 listopada, poza An­drzejem Łapickim wystąpi wielu znanych i lubianych aktorów, a między innymi Stanisława Celiń­ska, Edmund Fetting, Anna Mi­lewska, Zofia Małynicz, Janina Romanówna, Władysław Hańcza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji