Artykuły

Łódź. Miasto świętuje rocznicę urodzin Juliana Tuwima

Finał kon­kur­su na utwór mu­zycz­ny do tek­stu Ju­lia­na Tu­wi­ma, happe­ning w po­cią­gu re­la­cji Łódź- War­sza­wa czy ulicz­ny spek­takl - to nie­któ­re atrak­cje ob­cho­dów 119. uro­dzin poety, które od piąt­ku od­by­wać się będą w Łodzi.

To ko­lej­ne wy­da­rze­nia w ra­mach ob­cho­dów Roku Ju­lia­na Tu­wi­ma - usta­no­wio­ne­go przez Sejm w 60. rocz­ni­cę śmier­ci poety i 100. rocz­ni­cę jego po­etyc­kie­go de­biu­tu.

Na­to­miast już dzi­siaj pre­zy­dent Łodzi Hanna Zda­now­ska złoży kwia­ty na gro­bie Ju­lia­na Tu­wi­ma na war­szaw­skich Po­wąz­kach - po­in­for­mo­wał rzecz­nik pre­zy­dent mia­sta Mar­cin Ma­słow­ski.

W pią­tek - w dniu 119. rocz­ni­cy uro­dzin poety - za­pla­no­wa­no w Łodzi wiele tu­wi­mow­skich atrak­cji ar­ty­stycz­nych. Roz­pocz­nie je akcja hap­pe­nin­go­wa "Po­ciąg PA­RA­BUCH", czyli czy­ta­nie i śpie­wa­nie tek­stów Ju­lia­na Tu­wi­ma na pe­ro­nie i w po­cią­gu re­la­cji Łódź Ka­li­ska - War­sza­wa Wschod­nia i w dro­dze po­wrot­nej.

W cen­trum Off Piotr­kow­ska po­ka­za­ny zo­sta­nie ulicz­ny spek­takl "Tuwim JULEK - PARA buch FRAZY w Ruch". Sta­nie tam Mo­bil­ny Słup Ogło­sze­nio­wy, a w nim scen­ka lal­ko­wa uka­zu­ją­ca ło­bu­zer­skie dzie­ciń­stwo Julka Tu­wi­ma. Sceny ak­tor­skie i lal­ko­we prze­pla­ta­ne będą za­ba­wą ty­po­gra­ficz­ną. Sce­na­riusz po­wstał na pod­sta­wie ksią­żek wy­daw­nic­twa Li­te­ra­tu­ra "Rany Julek" Agniesz­ki Frą­czek oraz "Tu­wi­mo­wo".

W tym samym miej­scu wie­czo­rem od­bę­dzie się fi­na­ło­wy kon­cert ze­spo­łów bio­rą­cych udział w kon­kur­sie na utwór mu­zycz­ny do tek­stu Ju­lia­na Tu­wi­ma. Do kon­kur­su zgło­si­ło się czter­na­stu ar­ty­stów, a wy­ko­naw­cy zwy­cię­skiej pio­sen­ki otrzy­ma­ją 10 tys. zł; zo­sta­nie rów­nież zre­ali­zo­wa­ny te­le­dysk pro­mu­ją­cy zwy­cię­ski utwór.

Także w pią­tek wie­czo­rem ło­dzia­nie zo­ba­czyć będą mogli spek­takl hap­pe­nin­go­wy "Bal w ope­rze" w reż. Marka Strą­kow­skie­go to­wa­rzy­szą­cy wy­sta­wie "Obraz. Słowo. Tuwim" w Ga­le­rii "Re:Me­dium". Samą wy­sta­wę można oglą­dać do 5 paź­dzier­ni­ka.

W so­bo­tę rocz­ni­cę uro­dzin poety świę­to­wać bę­dzie Mu­zeum Mia­sta Łodzi, które or­ga­ni­zu­je pik­nik przy­go­to­wa­ny we­dług wska­zó­wek za­miesz­czo­nych we frag­men­cie jego naj­bar­dziej łódz­kie­go po­ema­tu "Kwia­ty pol­skie".

W cza­sie pik­ni­ku bę­dzie można zo­ba­czyć ar­chi­wal­ne zdję­cia ze zbio­rów Mu­zeum ob­ra­zu­ją­ce spo­so­by spę­dza­nia czasu wol­ne­go w daw­nej Łodzi i obej­rzeć eks­po­zy­cję obiek­tów zwią­za­nych z kul­tu­rą je­dze­nia w cza­sach fa­bry­kan­tów.

- Bę­dzie można prze­ko­nać się, jak sma­ko­wa­ły po­tra­wy ser­wo­wa­ne na tra­dy­cyj­nych łódz­kich pik­ni­kach - nie tylko takie jak bułki, ser­del­ki i ogór­ki, ale i ra­cha­tłu­kum, ho­pje­sy czy tra­dy­cyj­ne baj­gieł­ki. Pokaz ich przy­go­to­wa­nia od­bę­dzie się w cza­sie pik­ni­ku - za­po­wia­da Mag­da­le­na Kra­jew­ska-So­cha­la z Mu­zeum.

Pod­czas pik­ni­ku bę­dzie też można od­wie­dzić ga­bi­net poety, wziąć udział w warsz­ta­tach pla­stycz­nych i grach li­te­rac­kich, a w tym­cza­so­wej czy­tel­ni po­czy­tać dzie­ła Tu­wi­ma i książ­ki do­ty­czą­ce jego twór­czo­ści.

W nie­dzie­lę Teatr Pi­no­kio z oka­zji uro­dzin poety za­czy­na nowy sezon ar­ty­stycz­ny spek­ta­klem dla ca­łych ro­dzin "Tu­wim­ki" pod opie­ką re­ży­ser­ską Kon­ra­da Dwo­ra­kow­skie­go. W spek­ta­klu utwo­ry Ju­lia­na Tu­wi­ma stają się pre­tek­stem do te­atral­nej za­ba­wy z wi­dzem.

Ju­lian Tuwim (ur. 13 wrze­śnia 1894 w Łodzi) - za­de­biu­to­wał w 1913 roku wier­szem "Proś­ba" wy­dru­ko­wa­nym w "Ku­rie­rze War­szaw­skim". W la­tach 1916-19 współ­pra­co­wał z pi­smem stu­denc­kim "Pro arte et stu­dio". W 1918 roku za­ło­żył ka­ba­ret li­te­rac­ki Pod Pi­ca­do­rem, a w 1920 grupę po­etyc­ką Ska­man­der.

Był współ­pra­cow­ni­kiem i kie­row­ni­kiem ka­ba­re­tów war­szaw­skich, m.in. Qui pro Quo. Jest au­to­rem licz­nych zbio­rów po­etyc­kich, m.in. "Czy­ha­nie na Boga" (1918), "So­kra­tes tań­czą­cy" (1920), "Treść go­re­ją­ca" (1936), po­ema­tu "Kwia­ty pol­skie" oraz po­pu­lar­nych wier­szy dla dzie­ci, m.in. "Lo­ko­mo­ty­wa", "Abe­ca­dło", "Słoń Trą­bal­ski".

Zmarł w 1953 roku w Za­ko­pa­nem; po­cho­wa­ny jest na war­szaw­skich Po­wąz­kach. Poeta po­świę­cił ro­dzin­nej Łodzi kilka swo­ich utwo­rów. W wier­szu "Łódź" pisał: "Nie­chaj po­tom­ni prze­sta­ną snuć, Do­my­sły w spra­wie Tu­wi­ma, Bo sam oświad­czam: mój gród - to Łódź, To moja ko­leb­ka ro­dzi­ma!".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji