Artykuły

Toruń. Anna Skubik najlepszą aktorką festiwalu w Indonezji

Anna Skubik za rolę w spektaklu "Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich" w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego otrzymała nagrodę najlepszej aktorki na Festiwalu Wayang-World Puppet Carnival w Indonezji - Best Actress - Silver Wayang.

Monodram Anny Skubik "Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich" w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego został zaprezentowany na Światowym Festiwalu Teatrów Lalkowych goszczący w tym roku w Indonezji - Wayang World Puppet Carnival. Podczas 8 dni Festiwalu zostało zaprezentowanych ponad 60 spektakli artystów z całego świata.

"Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich" jest intymnym portretem gwiazdy, która zapoczątkowała nowy wizerunek kobiety. Kobiety pięknej, niezależnej, lubiącej kochać, będącej upragnionym przedmiotem obu płci, zdystansowanej, namiętnej, zjawiskowej. To obraz poświęceń dla miłości i piękna, ceny, jaką płaci się za pakt ze sławą.

Marlena Dietrich, stara i nieszczęśliwa, ostatnie 13 lat swojego życia spędziła w swoim domu w Paryżu. Z dala od fleszy, adoratorów i rodziny zmarła w samotności....

***

O twórcach:

Anna Skubik jest absolwentką Panstwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu Wydział Lalkarski. Pracowała w toruńskim Teatrze "Baj Pomorski" oraz we Wrocławskim Teatrze Lalek. Pasjonuje ją teatr Jednego Aktora. Od 2007 roku realizuje monodramy, w których wykorzystuje elementy lalkarstwa.

Zrealizowane spektakle: Monodram "Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich" w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego.

Monodram "Fedra" w reżyserii Bogusława Kierca. Monodram "Takaja" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk reżyserii Edwarda Kalisza i Mariusza Wójtowicza.

Romuald Wicza-Pokojski

Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. W 1991 roku założył autorski Teatr Wiczy, z którym zrealizował ponad 20 spektakli, zarówno scenicznych, jak i plenerowych. W latach 1994-1997 pracował w Instytucie Teatru Narodowego i Teatrze Narodowym, gdzie współtworzył pierwszą impresaryjną scenę teatralną w Polsce - Teatr Mały. W latach 2006-2009 prowadził zajęcia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zaangażowany w działalność kulturalną i teatralną: pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Bulwar Sztuki w Toruniu (2003-2006), kierownik społecznego domu kultury Centrum Wolnego Czasu Wicza w Toruniu (2004-2009). Realizator projektów artystyczno-społecznych adresowanych do osób bezdomnych, środowisk defaworyzowanych społecznie, emigrantów. W latach 2008-2011 dyrektor programowy Biura Gdańsk 2016, współautor strategii kulturalnej "Wolność kultury. Kultura Wolności". Od 2011 r. Dyrektor Naczelny i Artystyczny Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku.

Jako reżyser i dramaturg współpracował z teatrami: Baj Pomorski w Toruniu, Olsztyński Teatr Lalek, Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Jego spektakle były prezentowane m.in. w Armenii, Czechach, Chorwacji, Danii, Grecji, Hiszpanii, Iranie, Irlandii, Niemczech, na Litwie, Słowacji, w Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Białorusi, w Japonii.

Spektakl otrzymał wsparcie finansowe Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Dżakarcie.

Na zdjęciu: Anna Skubik podczas parady otwierającej festiwal

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji