Artykuły

Gdynia. Widok z Teatru Muzycznego za milion dolarów

Premiera musicalu "Chłopi" będzie artystycznym otwarciem Teatru Muzycznego w Gdyni po rozbudowie. - Z nowego foyer rozpościera się widok za milion dolarów. To niesamowita perspektywa otwartego morza - mówi Bogdan Gasik, zastępca dyrektora naczelnego. Oficjalna inauguracja odbędzie się przed premierą, w piątek o godz. 18.

Uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego Nowej Sceny Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, będącej pierwszym etapem jego rozbudowy, odbyła się 19 kwietnia 2011 r. Rozbudowa teatru realizowana była w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Projekt wykonała pracownia "TEATR" z Gdańska, pod kierunkiem profesora Józefa Chmiela, który był również autorem pierwotnej bryły teatru. Generalnym wykonawcą projektu była firma Mostostal SA.

- Wreszcie możemy powiedzieć - mamy piękny teatr. Otwieramy nowy etap dla tego miejsca, który na pewno będzie ważnym miejscem kulturalnym Gdyni, ważnym dla całego Pomorza. Naszym celem jest, by to była najlepsza lub jedna z najlepszych scen muzycznych - powiedział marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.

Rozbudowa obejmowała m.in. powstanie Nowej Sceny z 300 miejscami na widowni, z osobnym wejściem i foyer, powiększenie widowni Dużej Sceny z 693 do 1070 miejsc i rozbudowę głównego foyer. Wraz ze 150 miejscami w Sali Kameralnej w rozbudowanym teatrze trzy sceny pomieszczą łącznie ponad 1500 osób. Powierzchnia użytkowa zwiększyła się z 14 tys. mkw. do prawie 19 tys. mkw.

- Na pewno podniósł się komfort uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, zarówno na wygodnej, nowoczesnej widowni, jak i na naszym pięknym foyer. Na górnych poziomach teatru, z nowego foyer tak naprawdę rozpościera się widok za milion dolarów. To niesamowita perspektywa otwartego morza, widocznego przez okna - dodaje Bogdan Gasik, zastępca dyrektora naczelnego Teatru Muzycznego.

Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia wyniósł 75,5 mln zł, dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej przekroczyło 43 mln zł, kwotę 13,7 mln zł zapewniła gmina miasta Gdynia, a środki z budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego to 5 mln zł.

Na niedzielę 22 września, między godz. 12 a 14 zaplanowano Dzień Otwarty, podczas którego będzie można obejrzeć teatr, zostaną też zaprezentowane wszystkie jego możliwości.

Oprócz artystów teatralnych, z Teatru Muzycznego korzysta m.in. Studium Wokalno-Aktorskie im. Baduszkowej i wznawiający po rocznej przerwie działalność Teatr Junior. Regularnie goszczą w nim ważne dla Gdyni imprezy kulturalne, jak Gdynia Festiwal Filmowy czy Ladies Jazz Festiwal.

Pierwszym wydarzeniem, które odbędzie się w rozbudowanym Teatrze Muzycznym jest musical "Chłopi". Premiera już 6 września. Później, od 9 do 14 września, odbywać się w nim będzie 38. Gdynia - Festiwal Filmowy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji