Artykuły

W krzywym zwierciadle

- Uwielbiam lata 30., styl, modę... Budowanie postaci zaczęłam właśnie od kostiumu i charakteryzacji. Te garsoneczki, rękawiczki, fryzury z tamtych lat pomogły mi oswoić się z Hanką - mówi Joanna Kulig, odtwórczyni głównej roli w komedii szpiegowskiej - spektaklu Teatru Telewizji "Pamiętnik pani Hanki".

Nietypowy to spektakl, bo leciutki, z muzyką mistrza Jerzego Wasowskiego, którego setna rocznica urodzin przypada właśnie w tym roku. Musical napisał Antoni Marianowicz na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. "Pamiętnik" to jego ostatnia (krytycy twierdzą, że najlepsza!) powieść. Spektakl w krzywym zwierciadle ukazuje życie wyższych sfer II Rzeczypospolitej. Powieść doczekała się już raz ekranizacji - w 1963 roku. Główne role grali wtedy Lucyna Winnicka i Andrzej Łapicki. W 1979 roku "Pamiętnik" był zaś przebojem warszawskiego Teatru Kwadrat. Teraz dla Teatru Telewizji wyreżyserował go Borys Lankosz. Hanka, atrakcyjna młoda arystokratka, kobieta "światowa", żona dyplomaty Jacka Renowickiego (w tej roli porównywany przez ekipę do Freda Astaire'a Grzegorz Małecki) w gabinecie męża znajduje list, który wyprowadza ją z równowagi. Chce natychmiast spakować rzeczy i uciec do rodziców, ale wstydzi się przyznać, że Jacek ją zdradza! Zwłaszcza koleżankom '" - bo i cóż powiedzą?

Wygląda na to, że "jak chryja, to do stryja!". Hanka w rzeczy samej szuka porady u stryjaszka Albina (Wiktor Zborowski). A ów Albin to, jak sam śpiewa, "zakała, ucieleśnione zło, niebieski ptak, straszny drań, typ gołodupca". Chce Haneczce pomóc, ale żąda, by nie czyniła nic bez jego zgody. Wychodzi z tego... niezła chryja.-Jestem w specyficznej sytuacji, bo miałem już przyjemność grać w tym przedstawieniu w Teatrze Kwadrat. Co prawda nie w premierze, którą w 1979 roku reżyserował Dudek Dziewoński, ale później, w zastępstwie za Jaremę Stępowskiego. Wtedy grałem kelnera, szpicla i wuja Dowgirda, a teraz gram to, co wtedy Dudek, czyli stryjaszka Albina. Po cichutku tę rolę poświęcam właśnie Dudkowi. Cytuję od czasu do czasu jego charakterystyczne odzywki, jak np. "Odpadajko!" Chciałbym też dodać, że fajnie się gra z Joasią. Przeurocza to i zdolna dziewczyna - mówi Wiktor Zborowski.

Przedwojenny język

Joanna Kulig daje z siebie rzeczywiście wszystko. - W spektaklu mówimy językiem przedwojennym. To piękny, barwny język, ale o innej konstrukcji zdań niż język współczesny, dlatego tak trudny do zapamiętania. Przyjęłam tę rolę m.in. ze względu na piosenki Jerzego Wasowskiego. W szkole teatralnej jednym z elementów kształcenia jest wykonywanie piosenek z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, uwielbiam je! Czułam się, jakby rola Hanki i musicalowe piosenki byty napisane specjalnie dla mnie - przyznaje. Fertyczną cioteczkę z Kresów gra w spektaklu Danuta Stenka. Na próbie tanecznej,

- Budowanie postaci zaczęłam właśnie od kostiumu podobnie jak od Grzegorza Małeckiego, nie można od niej oderwać wzroku. - Przyjemność i trudność tej roli tkwi w piosence, bo nieczęsto zdarza mi się śpiewać - mówi po próbie pani Danuta. .- Taka rola to ogromna radość. Żałuję tylko, że nie można było więcej czasu poświęcić na próbowanie.

To wdzięczna epoka

Błyskotliwą, dojrzałą i niebezpieczną kobietę-szpiega gra zaś Magdalena Cielecka. - Moja Betty ma za sobą bogatą przeszłość i wiele wcieleń. Jest Angielką - za pomocą kobiecych forteli będzie próbowała zdobyć cenne informacje dla brytyjskiego wywiadu... - przyznaje. Wszyscy aktorzy świetnie się czują w klimacie lat 30. - To niezwykle wdzięczna epoka dla sztuki. Powieść Tadeusza ( Dołęgi-Mostowicza raz już doczekała się ekranizacji. Podziwialiśmy wówczas niezrównanych Lucynę Winnicką i Andrzeja Łapickiego. Wspaniałe suknie i bardzo kobiece akcesoria dodają naszym postaciom tajemniczości. Duch emancypacji sprawia zaś, że nabierają one wyrazistości, gdy sięgają po papierosa czy rewolwer. Można grać grubszą kreską, nawet w sposób przerysowany, bo konwencja kabaretu daje pewną lekkość i pełen dystansu humor - dodaje pani Magda.

***

PAMIĘTNIK PANI HANKI

KOMEDIA MUZYCZNA

9 września

Drugą część spektaklu "Pamiętnik pani Hanki" obejrzymy w poniedziałek 16 września o godz. 20.20

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji