Artykuły

Warszawa. Projekt "La Playa: Warszawa-Tel Awiw"

Wystawa fotografii, pokazy kuchni izraelskiej w wykonaniu Jana Kuronia i warsztaty tańca żydowskiego Michała Piróga to niektóre z wydarzeń zaplanowanych podczas projektu "La Playa: Warszawa-Tel Awiw", który odbędzie się w sobotę w ramach "Warszawy Singera".

X Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" jest organizowany między 24 sierpnia a 1 września przez Fundację Shalom. Projekt "La Playa: Warszawa-Tel Awiw" odbywa się już po raz trzeci w nadwiślańskim klubie La Playa na Pradze. Potrwa od południa do późnych godzin wieczornych i w jego ramach przygotowano wiele atrakcji.

Goście festiwalu będą mogli obejrzeć wystawę "Kontrasty", gdzie na 25 fotografiach ukazano współczesne oblicze Izraela. "Wystawa jest rezultatem moich pobytów w Izraelu. Po raz pierwszy byłam tam na stypendium na uniwersytecie w Tel-Awiwie. Miasto to szybko stało się moim ulubionym, mimo że z powodu natłoku zajęć nie zawsze miałam czas pozwiedzać. Po raz drugi pojechałam wspólnie z koleżanką, czego efektem był film o Żydach ocalonych z Holokaustu" - opowiadała PAP współautorka ekspozycji Joanna Król.

Jak zaznaczyła, fotografie są wynikiem jej spotkania z Izraelem, "smakowania jego różnorodności" i kontrastów, stąd tytuł wystawy. - To wspaniały kraj i niesamowici ludzie, przyjaźni, a równocześnie różni. Dopiero podczas pobytu tam zrozumiałam, że są Żydzi aszkenazyjscy, sefardyjscy, Falasze, czyli Żydzi z Etiopii oraz pochodzący z Jemenu i z Iraku. I starałam się ukazywać na zdjęciach ich różnorodność, zwłaszcza w nietypowych sytuacjach, ponieważ wiele osób zna Izrael tylko z doniesień medialnych związanych z polityką czy działaniami zbrojnymi. A życie codzienne jest tam zupełnie inne, pełne oczywiście różnych dysharmonii, ale ciekawe - mówiła Król.

Na wystawie znajdzie się wiele zdjęć portretowych i scen rodzajowych. - Jedno z moich ulubionych przedstawia żołnierzy - mężczyznę i kobietę, którzy wyglądają jakby wyszli na przepustkę, jednak mają ze sobą karabiny. Nieopodal stoi mężczyzna o kulach z psem i inny dźwigający wielki pakunek. A wszystko dzieje się przy promenadzie koło plaży w Tel Awiwie i jest dla mnie takim przykładem tamtejszego eklektyzmu. Sporo jest zdjęć samego Tel Awiwu, który z jednej strony jest miastem nowoczesnym, z drugiej - często zapuszczonym, są bogate hotele obok biednych kamienic - relacjonowała.

Zwiedzający będą mogli także obejrzeć fotografie z Jerozolimy m.in. z dzielnicy Żydów ortodoksyjnych. - Często wieczorami po kolacji szabasowej wychodzą oni na spacery, udając się też pod Ścianę Płaczu, co uwieczniłam na jednej z fotografii. Należy jednak pamiętać, że to tylko pewien wycinek Izraela, a świecka większość czasem się irytuje, że wiele osób postrzega wszystkich Żydów jako ortodoksyjnych. Każdy może dopowiedzieć do tych zdjęć własną treść i zobaczyć jak ten kraj wygląda - podsumowała Król.

Innym ciekawym punktem sobotniej imprezy jest pokaz kulinarny Jana Kuronia, podczas którego będzie można przyjrzeć się przygotowywaniu dań, posłuchać opowieści o kuchni izraelskiej i spróbować potraw. - Kuchnia izraelska jest bardzo różnorodna, więc mam pełne pole do popisu. Przygotuję na pewno różne sałatki z wykorzystaniem owoców, na pewno będą dwa klasyki - czyli hummus i baba ghanoush, do tego będzie gulasz rybny i sałatka z izraelskim kuskusem z ziołami. Kultura żydowska odcisnęła mocny ślad na polskiej kulturze kulinarnej również, przeplatały się ze sobą, a ich smaki momentami są podobne, zwłaszcza jeżeli chodzi o tę starszą żydowską kuchnię. Dlatego warto przyjść i spróbować - zachęca Kuroń.

Na wielbicieli tańca na praskiej plaży czekają warsztaty, które poprowadzi Michał Piróg. - Moje uczestnictwo w festiwalu jest związane z Gołdą Tencer, która pewnego dnia do mnie zadzwoniła i powiedziała, że powinienem poprowadzić warsztaty tańców żydowskich. Odpowiedziałem "jak mogę je poprowadzić, skoro sam nie znam tych tańców". Ona powiedziała "nie umiesz, nauczysz się". No i nauczyłem się, ale byłem potwornie zestresowany. Jednak po pierwszej lekcji, którą poprowadziłem, absolutnie zakochałem się w tej formule - wspomina Piróg.

Tancerz podkreśla, że niesamowita jest dla niego liczba uczestniczących w nich ludzi i ich entuzjazm. - Teraz trochę się czuję, jakbyśmy przenieśli festiwal na Florydę, ponieważ odbywa się na plaży po praskiej stronie. Oprócz tego, że poprowadzę warsztaty tańca, będę w tym roku miał okazję opowiedzieć zainteresowanym o moich wizytach w Izraelu i przybliżyć Tel Awiw widziany moimi oczyma - dodał Piróg.

Dla najmłodszych w ramach sobotniej imprezy przygotowano warsztaty cukiernicze i zajęcia, podczas których będą mogli zbudować prosty kibuc. Imprezę zakończy koncert sióstr Rajfer, w których repertuarze są utwory m.in. w języku jidysz, hebrajskim i polskim.

Festiwal "Warszawa Singera" odbywa się jak co roku w rejonie pl. Grzybowskiego, ul. Próżnej i na Muranowie, w kafejkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych - wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych oraz innych atrakcji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji