Artykuły

Ścieżka prawdy

W czwartek przedstawiliśmy relację z promo­cji książki byłego 1 sekretarza KW PZPR w Ra­domiu Janusza Prokopiaka. Stwierdził on wów­czas, ze w Radomiu w 1976 roku nie było "ście­żek zdrowia " i długo nikt o nich nie mówił. Ja­ko dowód wskazał to, że nie pytała o nie w wy­wiadzie z 1981 r. Hanna Krall. Wczoraj otrzy­maliśmy oświadczenie pisarki:

Janusz Prokopiak mówi, że nie pytałam go o "ścieżki zdrowia". Owszem, pytałam. W reporta­żu pt. "Widok z okna na I piętrze" pisanym w for­mie monologu sekretarza znajdują się następują­ce zdania: "Nieprawda, że bili, to wymyślił KOR. Nie sprawdzałem, po co? Przecież wszystko KOR wy­myślił!". Są to odpowiedzi na pytania, których sens jest oczywisty. Tekst nie mógł się ukazać w "Poli­tyce" w 1980 roku. Ukazał się w książce "Trudno­ści ze wstawaniem". (Hanna Krall)

PS Reportaż o Januszu Prokopiaku był jednym z monologów w spektaklu "Relacje" w reżyserii Zo­fii Kucówny w Teatrze Narodowym, przedstawienie zdjęto w stanie wojennym. Miał się ukazać w książ­ce "Katar sienny", ale cenzura kazała zemleć ca­ły 10-tysięczny nakład. Krzysztof Kieślowski zrobił według reportażu film pt. "Krótki dzień pracy", ten leżał na "półce" przez kilka lat.

Nie tylko książki, ale i reportaże mają swoje losy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji