Artykuły

Lublin. Rafał Urbacki rezydentem "border line 2013"

Lipcowym rezydentem lubelskiego festiwalu Teatru Maat Projekt jest Rafał Urbacki, reżyser, tancerz młodego pokolenia zajmujący się w swoich pracach tematami wykluczenia, wyobcowania i przekraczania szeroko rozumianych barier. Spotkanie z tancerzem 22 lipca.

Tancerz tak pisze o swoim projekcie:

#bezdomność

#cihadarinc

#zakochanykundel

#politykasocjalna

21 lipca o godz: 17:00 odbędzie się kolejna otwarta lekcja z rezydentami MAAT FESTIVAL "lekcja 5 z Rafałem Urbackim". Lipcowa lekcja będzie szczególna: zaadresowana została przez tancerza min. do grupy ludzi LGBT oraz QUEER z Lublina.

Urbacki precyzuje: "Lublin - miasto skrywanych tożsamości, ostatnie miejsce w Polsce gdzie leczyło się homoseksualizm. W takim klimacie nie łatwo o uszanowanie różnorodności, a jakakolwiek inność jest piętnowana. W 2010 roku ulicami Lublina przeszła ostatnia parada równości, a temat LGBT został wypchnięty z dyskusji społecznej. Czy taniec może rozpocząć zmiany w społeczeństwie? Oduczyć stereotypowego myślenia? To będzie lekcja ruchu - lekcja równości. Dla początkujących i zaawansowanych. Chciałbym zadedykować lekcję mieszkańcom Lublina, aby za pomocą ciała w ruchu podyskutować o kwestiach LGBT i queer. Zamiast terapii i stygmatyzacji - krótki coaching o tożsamości ciała. Lekcja tańca zamiast parady. Zapraszam wszystkich.".

UWAGA

aby wziąć udział w lekcji wystarczy zapisać się na listę uczestników zapisy.maat@gmail.com - pod tym e mailem uzyskacie też szczegółowe informacje. ZAPRASZAMY!

22 lipca o godz. 17:00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z rezydentami maat festival - border line 2013 dokumentowane przez Patrycję Płanik, podczas którego kurator programu Tomasz Bazan będzie rozmawiał z Rafałem Urbackim o tańcu, ciele, tym co jest, a co nie jest tańcem oraz jaka jest kondycja polskiego tańca współczesnego w Polsce. Dokument zbierający wypowiedzi wszystkich tancerzy będziemy mogli zobaczyć finalnie w grudniu 2013. Spotkanie odbędzie się w kawiarni KAP KAP CAFFE' w Lublinie na ul. Narutowicza 33

***

RAFAŁ URBACKI

choreograf, reżyser, performer, ur. w 1984 r. na Górnym Śląsku. Dzieciństwo spędził w Gliwicach. Studiował reżyserię dramatu w PWST w Krakowie, kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Edukację ruchową rozpoczął w 2005 r. jako tancerz na wózku w Teatrze Tańca "Kierunek" w Bytomiu (udział w projektach m.in. G. Mason, V. Fox, P. Williamsa). Uczeń Iwony Olszowskiej - pierwszej w Polsce pedagożki technik contact-improvisation i Body Mind Centering. Rezydent w programie SOLO PROJEKT 2010 w Starym Browarze w Poznaniu - lecture performance Mt 9,7 [On wstał i poszedł do domu], w którym krytycznie podejmuje on temat miłosierdzia w kulturze polskiej wywołał żywą dyskusję w mediach katolickich (prezentowany podczas m.in. 20 TanzTage w Berlinie i Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu, Politykach Tańca w Warszawie).

Urbacki realizuje również choreografie i ruch sceniczny w spektaklach teatralnych spektaklach m.in. duetu Strzępka/Demirski "Tęczowa Trybuna 2012" (2011, Teatr Polski we Wrocławiu), "Położnice Szpitala św. Zofii" (2011, Teatr Rozrywki w Chorzowie), "W imię Jakuba S." (2011, Teatr Dramatyczny w Warszawie), "Courtney Love" (2012, Teatr Polski we Wrocławiu), Radka Rychcika "Dwunastu gniewnych ludzi"(2012, Teatr Nowy w Poznaniu), Magdy Miklasz "Dom Bernardy Alba" (2013, Teatr Nowy w Poznaniu), Katarzyny Kalwat "Królowa ciast" (2012, Teatr Dramatyczny w Olsztynie) i "Zażynki" (2012, Teatr Polski w Poznaniu). Na szczególną uwagę zasługuje jego praca nad choreografią w musicalu "Położnice Szpitala św. Zofii". Jako debiutant w tej roli opracował ruch w oparciu o pracę improwizacyjną zespołu oraz nawiązania do kanonu choreografii współczesnej. Chętnie angażuje się w akcje społeczne.

Od trzech lat porusza się bez pomocy wózka dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu opartej o taniec współczesny i techniki świadomościowe. Jest bohaterem powstającego biograficznego dokumentu kreacyjnego Tancerz w reż. Wojciecha Klimali. Na stałe współpracuje z Akademią Muzyczną w Krakowie. Wywiady dla mediów traktuje jako formę swojej aktywności literackiej oraz dyskusji społecznej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji