Artykuły

Gdańsk. Marionetki Ewy Totwen w Teatrze w Oknie

Przedstawienie Teatru Rozmaitości Adama Gromadzkiego "Baśń o królewiczu Och i królewnie Ach" to spektakl, w którym zobaczymy marionetki i to nie byle jakie, ale mające piękną historię.

Był rok 1947 kiedy to Olga, Irena i Ewa Totwen przywiozły do Gdańska swój Teatr Łątek, który powstał w Wilnie jako rodzinny teatr marionetkowy Olgi Dobużynskiej-Totwenowej i jej córek Ewy i Ireny. Pierwsza premiera odbyła się 12 marca 1941 roku w Teatrze Młodego Widza. Był to spektakl "Nowe szaty króla" według Hansa Christiana Andersena.

Po wojnie Wileński Teatr Łątek przyjechał do Polski, a 1947 roku znalazł siedzibę w Gdańsku. Wystawił sześć premier. W roku 1950 został upaństwowiony. Rok później usunięto z niego Olgę i Ewę Totwen. Wileński Teatr Łątek przestał istnieć. Ewa Totwen aż do swojej śmierci w 1999 roku prowadziła działalność pedagogiczną, propagując różne formy lalek teatralnych, także i te najprostsze - nazywane przez artystkę "patyczakami" - lalki robione z... niczego.

- W tamtych latach nie mógł działać, ponieważ "marionetki

jako narzędzie produkcji nie mogły pozostawać w prywatnych rękach". Uznano je za technikę burżuazyjną wrogów ludu, ponieważ w ZSRR nie było marionetek" - mówi córka Ewy Totwen, Grażyna Kilarska

- "Baśń o królewiczu Och i królewnie Ach" opowiada o tęsknocie za miłością i jej poszukiwaniu przez bohaterów w dalekim świecie. Królewicz Och i królewna Ach jeszcze się nie znają, ale wiedzeni potęgą uczucia podążają w swoim kierunku i w końcu spotykają się. Cała historia pomyślana jest jako animacja marionetek do wybranych utworów z muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta - opowiada Adam Gromadzki reżyser przedstawienia i autor sztuki.

- W czasach Amadeusza teatr marionetkowy był bardzo popularny, zwłaszcza w kręgach dworskich. Marionetki animuje Grażyna Kilarska, w spektaklu gra też Adam Gromadzki. Najstarsza z marionetek ma 70 lat, niektóre powstały po wojnie, na przykład struś.

 TEATR MARIONETEK

Gdańsk, 13.07

Teatr w Oknie (Scena Kameralna Teatru Szekspirowskiego), ul. Długa Godz. 16. Wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji