Artykuły

Poznań. Retrospektywa "Wokół Themersonów" na MFFAA

Już 13 lipca rozpocznie się w Poznaniu szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator, która odędzie się w roku 25. rocznicy śmierci pisarza, filmowca i kompozytora Stefana Themersona i jego żony Franciszki Themerson - malarki, ilustratorki książek i scenografki.

W trakcie festiwalu widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w kilkudziesięciu wyjątkowych wydarzeniach związanych z animacją - retrospektywach, przeglądach tematycznych, premierach, projekcjach z muzyką na żywo, koncertach, warsztatach i wykładach. Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) jest partnerem merytorycznym tego wydarzenia.

Tegoroczna edycja MFFA Animator odbywa się w roku 25. rocznicy śmierci pisarza, filmowca i kompozytora Stefana Themersona i jego żony Franciszki Themerson - malarki, ilustratorki książek i scenografki. W programie festiwalu nie mogło zabraknąć więc retrospektywy filmów tej niezwykłej pary pionierów polskiego filmu eksperymentalnego. W ramach retrospektywy pokazane będą zarówno filmy autorstwa Themersonów, jak też obrazy inspirowane ich dokonaniami i twórczością. Retrospektywa "Wokół Themersonów" podzielona została na dwa bloki filmowe oraz warsztat animacji na skonstruowanym przez Stefana Themersona stole do zdjęć trikowych, który zrekonstruowany został na podstawie rysunków twórcy.

Drugiego dnia festiwalu, 14 lipca o godzinie 18:00 w Kinie Muza, widzowie będą mogli wziąć udział w pokazach filmów połączonych w blok tematyczny o nazwie RETROSPEKTYWY MISTRZÓW / WOKÓŁ THEMERSONÓW / OKO I UCHO, CZYLI POLSKIE CZYSTE KINO. W ramach tego pokazu zobaczyć będzie można m.in. filmy, które znalazły się w trzypłytowym wydawnictwie Narodowego Instytutu Audiowizualnego "Antologia polskiej animacji eksperymentalnej": "Oko i ucho" (1944/45, 10'58'') Stefana i Franciszki Themerson, "Kineformy" (1957, 6'45'') oraz "Tam i tu" (1957, 6'21'') w reżyserii Andrzeja Pawłowskiego, "Sztandar Młodych" (1957, 2'10'') Jana Lenicy i Waleriana Borowczyka, "Somnambulicy" (1958, 8'46'') Mieczysława Waśkowskiego, "Słodkie rytmy" (1963, 6'33'') Kazimierza Urbańskiego, czy "Prostokąt dynamiczny" (1971, 2'32'') Józefa Robakowskiego.

18 lipca o godzinie 16:00 w Kinie Muza odbędą się pokazy w ramach drugiego bloku dedykowanego twórczości Themersonów - RETROSPEKTYWY MISTRZÓW / WOKÓŁ THEMERSONÓW / TYŁEM DO PRZODU, CZYLI SURREALIZM W POLSKIM FILMIE KRÓTKIM. W tym bloku znalazły się m.in. dwa filmy, które można również znaleźć w wydawnictwie "Antologia polskiej animacji eksperymentalnej": "Oj! Nie mogę się zatrzymać!" (1975, 9'55'') Zbigniewa Rybczyńskiego oraz "Blok" (1982, 8'48'') Hieronima Neumanna.

Narodowy Instytut Audiowizualny jako partner tegorocznej edycji festiwalu jest również fundatorem II nagrody konkursowej przyznawanej przez międzynarodowe jury - Srebrnego Pegaza, która zostanie wręczona podczas Gali Festiwalowej 19 lipca br. przez Michała Merczyńskiego, dyrektora NInA. NInA wspiera działania Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator od początku jego istnienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji