Artykuły

Opole. Zmarł Marek Tracz

Zmarł wieloletni dyrektor Filharmonii Opolskiej, b. rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz pierwszy dyrygent i kierownik muzyczny Opery Wrocławskiej Marek Tracz. Miał 77 lat. Pogrzeb dyrygenta odbędzie się w sobotę.

Według informacji podanej na stronie internetowej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera dyrygent zmarł 6 lipca. Tracz przez wiele lat tworzył i współpracował z tą instytucją. W latach 1964 - 1971 zajmował w niej stanowisko II Dyrygenta, następnie objął stanowisko Dyrektora Artystycznego i I

Dyrygenta (w latach 1971-1982 i 1985-1991).

Obecny dyrektor Filharmonii Opolskiej Waldemar Olszewski powiedział PAP we wtorek, że Tracz był osobą bardzo energiczną, z wielką charyzmą, do końca niemal aktywną zawodowo i doskonale znającą się na swoim fachu. "Był też wspaniałym nauczycielem akademickim, wykształcił całe pokolenia swoich następców" - podkreślił Olszewski.

Tracz był cenionym w kraju i za granicą dyrygentem, nauczycielem akademickim, a także inicjatorem wielu przedsięwzięć artystycznych i wieloletnim kierownikiem nie tylko instytucji kultury, ale też orkiestr i zespołów muzycznych.

Jak podano w notatce biograficznej na stronie opolskiej filharmonii był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu. Ukończył studia w zakresie prowadzenia zespołów oraz Wydział Teorii Muzyki, Kompozycji i Dyrygentury w zakresie dyrygentury. Umiejętności dyrygenckie pogłębiał pod kierunkiem Franca Ferrary podczas kursu mistrzowskiego w Accademia Chigiana w Sienie.

W latach 1972 - 1991 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Filharmonii Opolskiej. Od 1965 roku - również pracownikiem Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 1981 r. został jej rektorem i piastował to stanowisko do roku 1984.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji