Artykuły

Górna Austria

Mamy ostatnio w TV coraz częstsze przykłady, kiedy to re­żyserzy zajmujący się dotąd je­dynie filmem sięgają do sztuk teatralnych, by je zrealizować na małym ekranie. Tak było np. niedawno z Tomaszem Zygadło, tak jest aktualnie ze Stanisławem Różewiczem.

Stanisław Różewicz - twórca takich m. in. filmów jak: "Trud­na miłość" "Wolne miasto", "Westerplatte", "Świadectwo urodze­nia" czy "Opadły liście z drzew" - jest artystą niesłychanie wrażliwym, kameralnym, jakby ści­szonym. Z reguły unika patosu, czy jakiegokolwiek moralizowania.

W podobny też ściszony niejako sposób zrealizował i "Górną Austrię"; sztukę, która jest jego debiutem teatralnym, a która napisana została przez jednego z popularniejszych dziś dramatur­gów zachodnioniemieckich mło­dego pokolenia - Franza Xawera Kroetza.

Kroetz znany jest dotąd tele­widzom polskim jedynie jako autor monodramu zatytułowanego "Koncert życzeń", który to mo­nodram oglądaliśmy niedawno w naszej telewizji w świetnym wykonaniu Zofii Kucówny.

Ale dramatopisarz ten ma w swoim dorobku bardzo wiele sztuk, a takie jego utwory jak: "Górna Austria", "Gospodarstwo Stallerów", "Męska sprawa", "Chałupnicza robota", "Gniazdo" czy "Ojczyzna" należą do naj­częściej grywanych nie tylko w RFN, ale i w innych krajach obszaru niemieckojęzykowego.

Charakterystyczną cechą pisar­stwa Kroetza jest wyraźna kry­tyka stosunków społecznych. Jest ona widoczna i w dramacie "Górna Austria", który przedsta­wia moment kryzysu w życiu robotniczego małżeństwa. Dramatyczność sytuacji dwojga boha­terów utworu ujawnia całą nie­stabilność podstaw, na jakich opiera się ich życie.

Ale Kroetz jest nie tylko kry­tykiem stosunków społecznych, lecz również świetnym psycho­logiem. Stąd kapitalna analiza psychologiczna bohaterów, prze­prowadzona w sposób niesłycha­nie wnikliwy. Różewicz wyreżyserował sztu­kę Kroetza tak, iż nie daje ona jednoznacznego rozwiązania przedstawionego konfliktu, pozo­stawiając tym samym wiele do przemyślenia widzom. Role pary bohaterów kreują w przedsta­wienia Jolanta Lothe i Maciej Góraj.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji