Artykuły

Łódź. "Pippi Pończoszanka" w namiocie cyrkowym

W nietypowym miejscu będzie można zobaczyć sobotnią (6 lipca) premierę Teatru Pinokio. "Pippi Pończoszanka" w reżyserii Konrada Dworakowskiego zostanie wystawiona nie w budynku przy ul. Kopernika, ale w Ogrodzie Botanicznym.

Książki Astrid Lindgren, szwedzkiej pisarki, nikomu nie trzeba przedstawiać, choć w Polsce tytułowa bohaterka jest znana pod kilkoma imionami w zależności od tłumaczenia (Fizia Pończoszanka, Pippi Pończoszanka lub Pippi Langstrump). Obojętnie, jak się nazywa, zawsze jest taka sama: ruda jak marchewka, roześmiana i lekceważąca niemądre konwenanse dorosłych. Słowem, bardziej niepokorna anarchistka o niezależnym umyśle niż dziewczę w staromodnym stylu "buzia w ciup, rączki w małdrzyk".

Konrad Dworakowski, reżyser, przyznaje, że początkowo także czytał "Pippi Pończoszankę" w ten sposób. - Ale im częściej do niej wracałem, dostrzegałem, że choć dorośli nie są głównymi bohaterami tej opowieści, dotyczy to także ich - mówi reżyser i dyrektor teatru. - Myślałem, że jest to anarchistyczna powieść dla dzieci, w której chodzi o wolność, poszukiwania i zadawanie pytań. Wciąż uważam to za główny sens "Pippi Pończoszanki", jednak sądzę, że znaczącą rolę odgrywa tutaj nieobecność rodziców w życiu dziecka. Byłoby super, gdyby nieobecność rodziców nie była normą. Ale nawet jeśli ma ich przy sobie, powinno wiedzieć, że takie sytuacje zdarzają się wśród bliższych i dalszych osób. Nie mając rodziców, dzieci mierzą się same z całym światem.

Sobotnia premiera będzie zbudowana nie tylko o grę aktorów i - jak to bywa w przypadku Pinokia - mistrzowskie operowanie lalkami. - Opowiadamy go przy pomocy środków, które łączą teatr, teatr lalek, ruch, muzykę na żywo i działania na pograniczu teatru - mówi Dworakowski. - Już samo miejsce - namiot cyrkowy - pomaga wyzwolić energię i teatralną, i cyrkową. Powstaje ciekawa fuzja, którą rzadko spotykamy w teatrze. Korzystając ze środków cyrkowych, nie przestajemy myśleć o teatrze. Triki cyrkowe nie są ozdobą, ale służą opowiedzeniu historii.

Spektakl jest koprodukcją Pinokia z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, dlatego zaraz po premierze "Pippi" wyrusza w Polskę. W pierwszej kolejności odwiedzi miasta województwa łódzkiego i mazowieckiego.

Wstęp na spektakl jest wolny. Po bezpłatne wejściówki trzeba zgłaszać się do teatru: tel. 42 636 66 90.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji