Artykuły

Rzeszów. Teatr i muzyka klezmerska drugiego dnia ESK

Muzyka klezmerska z elementami world music, przedstawienia teatralne,projekcje filmowe - przewidziano na sobotę, w programie drugiego dnia Europejskiego Stadionu Kultury (ESK), który od piątku odbywa się w Rzeszowie.

Miłośnicy szeroko pojętej muzyki klezmerskiej, bałkańskiej, słowiańskiej będą mogli w sobotę, od godzin popołudniowych do wieczora, wysłuchać czołowych wykonawców tych gatunków. Na scenie ustawionej między dwiema synagogami w centrum miasta wystąpią m.in.: Propabanda East Collective,Fanfara Kalashnikov, Rzeszów Klezmer Band, Kroke.

Jak zachęcają organizatorzy, będzie to muzyczna podróż przez południowo-wschodnią Europę. Koncertom muzyki klezmerskiej będzie towarzyszył pokaz archiwalnych i aktualnych zdjęć Rzeszowa.

Tego dnia wystartują również propozycje teatralne i filmowe, które obejmą także trzeci, ostatni dzień ESK. W programie cyklu Drama Way znajdą się cztery spektakle teatralne, spotkania z teatrologami, dramaturgami. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć m.in.: "Wesoły cyrk" Teatru Lalek z Grodna, "Pokojówki" Teatru Maska z Rzeszowa w reżyserii białoruskiego twórcy Olega Żiugżdy, kuratora projektu Drama Way.

Od początku ESK działa w przestrzeni miejskiej "Plac sztuki"; są to działania artystyczne młodych twórców, ze środowisk akademickich, prezentowane w różnych częściach miasta. W jego ramach w sobotę w poczekalni Dworca Głównego PKP w Rzeszowie pojawi się instalacja "Kartoteka" Piotra Kolanko. Będzie to metalowe łóżko z materacem, obok którego ustawiona zostanie specjalna tablica. Każdy chętny będzie mógł umieścić na niej motto lub cytat. W ten sposób ma powstać spontaniczny performance.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach ESK jest wolny.

Europejski Stadion Kultury w latach 2011-12 był realizowany w Rzeszowie w związku z przygotowaniami do Euro 2012, a w 2012 roku również w Lublinie. W tym roku ESK jest częścią większego projektu Wschód Europy, obejmującego trzy miasta - Rzeszów, Białystok i Lublin.

Program artystyczny ESK opiera się głównie na inicjatywach lokalnych operatorów kultury i artystów,wymianie projektów między miastami, a także wspólnych projektach realizowanych z

artystami z krajów Partnerstwa Wschodniego. Wystąpią na nim twórcy z Polski, Ukrainy, Białorusi, Azerbejdżanu, Białorusi oraz Finlandii, USA, Niemiec, Izraela, Rosji, Litwy, Wielkiej Brytanii. W ciągu trzech dni w Rzeszowie pojawi się 258 artystów w 83 projektach łączących różne style, gatunki

i rodzaje artystycznych działań. Wschód Kultury odbędzie się w trzech odsłonach: w czerwcu w Rzeszowie, we września planowany jest Inny Wymiar w Białymstoku, w październiku - festiwal Integracje-Mediacje w Lublinie.

Organizatorami projektu Wschód Kultury są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Urząd Miasta Białegostoku, Urząd Miasta Lublin oraz Urząd Miasta Rzeszowa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji