Artykuły

Gdańsk. Letni sezon Teatru Wybrzeże w Pruszczu

Lato oznacza więcej niż w pozostałej części roku imprez na wolnym powietrzu. Nie tylko koncertów, festynów i pikników. Nie zabraknie też plenerowego teatru - Wybrzeże po raz kolejny otwiera swoją letnią scenę.

Teatr Wybrzeże na co dzień działa na kilku scenach w Gdańsku i Sopocie: oprócz największej, mieszczącej się w budynku na Targu Węglowym, spektakle można oglądać także na mieszczącej się w budynku obok scenie w Malarni oraz na sopockiej Scenie Kameralnej. Latem dołącza do nich jeszcze jedno miejsce - nietypowe i niezwykłe, znajdujące się poza Trójmiastem, a na dodatek - w plenerze. To Scena Letnia Teatru Wybrzeże, działająca w Pruszczu Gdańskim, wspólne przedsięwzięcie Teatru Wybrzeże i Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim. Spektakle w jego ramach odbywają się w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria przy ul. Zastawnej.

Pomysł ten wprowadzony został w życie cztery lata temu i od samego początku cieszy się wielkim powodzeniem wśród widzów, zarówno tych z Pruszcza Gdańskiego, jak i dojeżdżających na spektakle z Trójmiasta. W ubiegłym roku frekwencja na wszystkich spektaklach była w zasadzie stuprocentowa - w sumie przedstawienia pokazane w Pruszczu Gdańskim w ciągu dwóch letnich miesięcy obejrzało pięć tysięcy widzów. W repertuarze Sceny Letniej są przede wszystkim spektakle przeniesione z całorocznych scen Wybrzeża, ale co roku pojawiają się tam także premierowe przedstawienia, przygotowane specjalnie na jej potrzeby. Z reguły każdego lata na afiszu znaleźć można około pięciu tytułów.

Nie inaczej będzie tym razem. Największą atrakcją tegorocznego sezonu będzie spektakl "Wielka Improwizacja" w reżyserii Jakub Roszkowskiego, który swoją prapremierę będzie miał właśnie w Pruszczu. Zaplanowana została na sobotę, 6 lipca. Tekst, na którym oparte jest to przedstawienie, jest wspólnym dziełem Roszkowskiego oraz Abelarda Gizy i Wojciecha Tremiszewskiego - dwóch twórców związanych z trójmiejską sceną improwizowaną i kabaretową. Obaj wywodzą się ze środowiska młodzieżowego teatru Wybrzeżak, działającego kilka lat temu przy Wybrzeżu, Giza jest dziś przede wszystkim coraz słynniejszym i coraz bardziej cenionym stand-uperem, Tremiszewski zaś specjalizuje się w teatralnej improwizacji, działa w grupie W Gorącej Wodzie Kompani. Ich wspólny spektakl to opowieść dziejąca się teatrze, przygotowującym premierę spektaklu o gdańskim rewolucjoniście - Elektryku. Reżyser przedstawienia ma wypadek, a dalsze kierownictwo nad spektaklem przejmują sami aktorzy - od tego momentu rozpoczyna się tytułowa "wielka improwizacja", w sensie przenośnym i jak najbardziej dosłownym. A jako, że zarówno Giza jak i Tremiszewski są jednymi z większych w Polsce specjalistów od tej techniki scenicznej, po spektaklu spodziewać się można czegoś ciekawego i na scenie tradycyjnego teatru rzadko spotykanego.

Poza najnowszą produkcją teatru Na Targu Węglowym na Scenie Letniej zobaczyć będzie można także kilka starszych spektakli znanych z innych scen Wybrzeża. Będą to: "Baba Chanel", "Tajemnicza Irma Vep", "Skrzynk@Pandory", "Willkommen w Zoppotach", "Intymne lęki" oraz "Faza delta". Wstęp na wszystkie spektakle na Scenie Letniej Teatr Wybrzeża jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji