Artykuły

Zachodniopomorskie. Artyści nagrodzeni przez marszałka

Barbara Bielińska-Jaroszyk, Michał Janicki, Aleksander Różanek oraz Leszek Piłat i Waldemar Baranowski z zespołu After Blues są tegorocznymi laureatami kulturalnych nagród marszałka województwa "Pro Arte". Oprócz prestiżu laureaci zyskają po 10 tys. zł brutto.

Nagrody "Pro Arte" marszałek Olgierd Geblewicz przyznaje corocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w woj. zachodniopomorskim, na podstawie oceny całokształtu działalności lub osiągnięć o istotnym znaczeniu.

W tegorocznej, drugiej edycji konkursu Komisja Oceniająca spośród 43 zgłoszeń wybrała czterech laureatów:

Barbara Bielińska-Jaroszyk

Nominowana przez prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego. Jest wieloletnim pracownikiem Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, a także wiceprezesem Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Jest również współzałożycielką i członkiem działającego od 2003 r. Stowarzyszenia Kiwanis International, zajmującego się działalnością charytatywną na rzecz potrzebujących dzieci.

Uzasadnienie nagrody:

Za zaangażowanie, pasję i rozwój kultury, a także za działalność artystyczną na rzecz integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem.

Michał Janicki [na zdjęciu]

Nominowany przez wiceprezesa Szczecińskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki Marka Krzesińskiego. Aktor Teatru Polskiego w Szczecinie. Ukończył Studio Wokalno-Aktorskie w Teatrze Muzycznym w Gdyni, pod dyr. Jerzego Gruzy. Zadebiutował w 1988 r., na deskach Małej Sceny Teatru Muzycznego rolą Bohatera w spektaklu "Kartoteka " Stanisława Różewicza, w reżyserii Małgorzaty Ząbkowskiej. Aktor wszechstronny; stworzył wiele kreacji, za które był wielokrotnie nominowany i nagradzany najważniejszą regionalną nagrodą teatralną Bursztynowym Pierścieniem. Od ponad 12 lat dyrektor Artystyczny Teatru Kameralnego Szczecińskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Uzasadnienie nagrody:

W uznaniu dorobku artystycznego oraz za działalność sceniczną, a także kulturotwórczą; za stworzenie twórczej przestrzeni teatralnej, pozwalającej na zaistnienie i dynamiczne funkcjonowanie na Pomorzu Zachodnim zdarzeń artystycznych w obszarze sztuki wysokiej. Za działalność edukacyjną i zaangażowanie w twórczy rozwój młodych adeptów sztuki teatralnej.

Aleksander Różanek

Nominowany przez prezes Stowarzyszenia Baltic Neopolis Orchestra, Emilię Goch. Absolwent Katedry Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego; wokalista, kompozytor, autor tekstów, a także aktor filmowy i teatralny. Twórca i organizator Akustyczeń Festiwal Szczecin. Lider grup Chorzy na Odrę i Feng Szuja. Współtwórca grupy Ludzie Mili.

Uzasadnienie nagrody:

Za twórczość i wyrazistą osobowość artystyczną, a także konsekwencję i kreatywność w organizacji Ogólnopolskiego Festiwalu Akustyczeń.

Zespół After Blues

Nominowany przez Dyrektora Domu Kultury "Słowianin", Jacka Janiaka. Założony w 1980 r. przez szczecińskich muzyków Leszka Piłata oraz Waldemara Baranowskiego duet jest zaliczany do ścisłej czołówki polskiego bluesa. Ich zestaw perkusyjny własnego pomysłu zadziwił świat ponad ćwierć wieku temu. Na dorobek grupy składa się 12 autorskich wydawnictw. W 2008 r. duet był nominowany do nagród "Fryderyki" i "SuperJedynki".

Uzasadnienie nagrody:

Za całokształt twórczości artystycznej oraz ogromny wkład w polską muzykę bluesową - w podziękowaniu za rozwój kultury muzycznej w Polsce oraz promowanie regionu zachodniopomorskiego w Polsce i poza jej granicami.

- Cieszę się, że w tym roku nagroda Pro Arte trafia do znakomitych artystów, których klasę potwierdza popularność wśród szerokiego grona fanów - mówi marszałek Olgierd Geblewicz. - Sam również zaliczam się do miłośników ich twórczości i talentu. Z niektórymi łączą mnie także wspólne doświadczenia: z Olkiem Różankiem grałem, z After Blues miałem jedną salę prób. Tym większa jest moja satysfakcja, że mam możliwość uhonorowania ich pracy Nagrodą Artystyczną Marszałka Zachodniopomorskiego.

Każdy z laureatów otrzyma statuetkę "Pro Arte" dłuta krakowskiego artysty, Andrzeja Litwy, która przedstawia zarys ludzkiej postaci wspinającej się na palcach - ma symbolizować akt twórczy, natchnienie, wolność i lekkość - a także dyplom oraz 10 tys. zł brutto. Wręczenie nagród odbędzie się w sobotę o godz. 20 w Teatrze Polskim w Szczecinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji