Artykuły

Warszawa. Festiwal Mozartowski już wkrótce

Nowa inscenizacja "Cosi fan tutte" w reż. Marka Weissa i opera "Don Giovanni" w formie plenerowego widowiska multimedialnego - takie m.in. zmiany w programie Festiwalu Mozartowskiego wprowadziło nowe kierownictwo. Impreza rozpocznie się 20 czerwca w Warszawie.

- Z wielką satysfakcją i radością możemy zakomunikować, że w tym roku Festiwal Mozartowski się odbędzie - poinformował na środowej konferencji prasowej dyrektor naczelny Warszawskiej Opery Kameralnej Jerzy Lach.

Festiwal Mozartowski, realizowany przez Warszawską Operę Kameralną od 1991 r., stworzył i prowadził do zeszłego roku wieloletni szef placówki Stefan Sutkowski. Zrezygnował on ze stanowiska z uwagi na trudną sytuację finansową placówki. Wówczas pojawiły się wątpliwości, czy wraz z jego odejściem festiwal nie zostanie zamknięty.

Jak podkreślił w środę Lach, problemy finansowe placówki wymusiły okrojenie programu - w tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu nie zostaną wykonane wszystkie dzieła sceniczne Mozarta. Zamiast tego widzowie będą mogli zobaczyć premierę nowej inscenizacji "Cosi fan tutte" i wziąć udział w widowisku "Don Giovanni" na dziedzińcu Pałacu w Wilanowie.

W plenerowej inscenizacji opery "Don Giovanni" scenografię mają zastąpić nowoczesne technologie - mapping i projekcje wideo. Priorytetem ma być jednak muzyka i soliści. - Największą satysfakcją będzie móc zgromadzić na spektaklu cztery tysiące widzów. Warszawska Opera Kameralna ze 160 miejscami na widowni nie ma na co dzień możliwości wyjścia do szerokiej publiczności. Takie widowiska dają szansę, aby opera dotarła nawet do tych, którzy opery nie kochają - powiedział Lach.

"Don Giovanni" zostanie pokazany na dziedzińcu wilanowskiego pałacu dwa razy: w sobotę 20 lipca i w niedzielę 21 lipca - na zakończenie festiwalu. Opera otrzymała na jego realizację środki z Narodowego Centrum Kultury i samorządu województwa mazowieckiego.

Nowy dyrektor artystyczny opery Ruben Silva zaznaczył, że przygotowanie nowej inscenizacji "Cosi fan tutte" w reż. Weissa ma na celu "renowację" festiwalowego programu. Jak zapowiedział, opera planuje co roku prezentować na festiwalu jeden ze spektakli Mozarta w nowej reżyserii.

Soliści Warszawskiej Opery Kameralnej: Andrzej Klimczak, Aleksander Kunach i Tomasz Rak podkreślili zgodnie, że nowa inscenizacja "Cosi fan tutte" ma charakter eksperymentalny. Spektakl został skrócony, a jego akcja - przeniesiona do czasów Coco Chanel.

Stałym punktem programu jest pięć oper Mozarta cieszących się największą popularnością: "Czarodziejski flet", "Don Giovanni", "Wesele Figara", "Cosi fan tutte" i "Uprowadzenie z Seraju". Każde przedstawienie będzie grane na tegorocznym festiwalu trzy razy.

W programie pojawiło się także sześć innych oper Mozarta. Silva zapowiedział, że na kolejnym festiwalu zostaną zaprezentowane pozostałe, nie wykonywane w tym roku dzieła sceniczne Mozarta; w ten sposób wszystkie opery mozartowskie zostaną wystawione w ciągu dwóch lat.

Jak co roku na festiwalu zostaną zaprezentowane wybrane pieśni, utwory kameralne, symfoniczne i oratoryjne Mozarta. W kościele św. Krzyża zespoły Warszawskiej Orkiestry Kameralnej wykonają Wielką Mszę c-moll i Mszę c-dur "Koronacyjną". W Kościele Seminaryjnym zabrzmi Requiem. Koncerty symfoniczne będą prezentowane na Zamku Królewskim i w Teatrze Stanisławowskim w Parku Łazienkowskim, koncerty kameralne - w Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Łącznie w programie tegorocznego, 23. Festiwalu Mozartowskiego znalazło się prawie 40 spektakli i koncertów. Impreza odbędzie się w Warszawie w dniach 20 czerwca - 21 lipca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji